Senát rozhodne o zrušení věkové hranice pro diplomaty

Senát dnes rozhodne o zrušení věkové hranice pro diplomaty. Novela služebního zákona má umožnit, aby velvyslanci mohli zůstat ve službě i po dovršení 70 let věku. Vláda chtěla změnu původně prosadit do konce loňského roku kvůli velvyslankyním Evě Filipi a Livii Klausové. Ty ale své mise v Sýrii a na Slovensku budou moci dokončit na základě dohody o provedení práce.

Horní komora zřejmě v upravené podobě podpoří senátorskou novelu, podle níž by pořadatelé kulturních akcí nově nemuseli jejich program oznamovat autorskému svazu, pokud na nich budou hudebníci hrát jen skladby lidové hudby od neznámých autorů.

Senátní výbory navíc doporučily sjednotit na 15 dnů lhůty pro oznámení akcí a jejich programu. Nyní je třeba akci oznámit například Ochrannému svazu autorskému nejpozději 20 dní předem a její program deset dní předem. Pokud Senát návrh schválí, dostane jej k projednání vláda a Sněmovna.

Senátoři by se měli zabývat rovněž novelou, která by obnovila proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Platit by ji měli zaměstnavatelé. Místopředseda Senátu a někdejší ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) se rozhodl původní návrh stáhnout. V nové verzi, která teprve čeká na projednání, chce snížit odvody firem na nemocenské pojištění o jednu desetinu procentního bodu.

Zdroj: ČTK

Blogy