Rychetský: Takto dělají amnestii jen diletanti

10. ledna 2013

Vláda měla mít analýzu dopadů amnestie, míní šéf ústavního soudu
Ke kritikům amnestie se včera přidal jeden z nejvlivnějších soudců v zemi. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro HN prohlásil, že amnestie byla připravena diletantsky.
Premiér Petr Nečas (ODS) totiž prezidentovo nečekané rozhodnutí bez váhání spolupodepsal, aniž si nechal zjistit, jaký bude mít amnestie dopad. Úplně tím podle Rychetského rozboural způsob, jak se o amnestiích rozhodovalo už od první republiky: když prezident přišel s myšlenkou amnestie, premiér ji pak s ministrem spravedlnosti prakticky doladil.
„Jsme svědky neuvěřitelného diletantismu. Od roku 1920 všechny amnestie připravovala vždycky vláda v čele s ministrem spravedlnosti, nikoli Hrad,“ řekl předseda Ústavního soudu, který v minulosti působil i jako ministr spravedlnosti. Tak vážný krok, jakým je propuštění více než 6200 vězňů a očištění desetitisíců lidí s podmíněnými tresty, podle Rychetského nemůže udělat sám prezident.
„Kontrasignace (premiéra) je v ústavě proto, aby vláda mohla mít amnestii nejen připravenou, ale aby také posoudila její dopady. Není v kompetenci prezidenta ani premiéra to posoudit, to musí udělat armáda úředníků ministerstva spravedlnosti,“ vysvětlil Rychetský.
„Měli mít seznam propuštěných“ Nečas včera řekl, že vyhlášení amnestie podepsat musel - přesně tak, jak to od něj chce ústava. Podle Nečase na důkaz toho, že amnestie je právně v pořádku. Jenže Rychetský mluví o něčem jiném: vláda si měla nejprve zjistit, koho vlastně amnestie očistí. Dodnes se třeba přesně neví, kteří lidé stíhaní pro stamilionové podvody na ní vydělají.
Podle nejkritizovanějšího druhého článku amnestie totiž Václav Klaus zastavil vyšetřování kauz, které trvají déle než osm let a jejichž trestní sazba nepřesahuje deset let. Jen na obou vrchních státních zastupitelstvích mají podle nejvyššího žalobce Pavla Zemana takových případů celkem osmnáct. Se škodou od 300 milionů do 1,25 miliardy korun. „V kultivované zemi je v okamžiku, kdy se vyhlásí amnestie, už dávno připravený kompletní seznam lidí, kteří mají být propuštěni. Premiér a prezident musí dlouho dopředu požádat nejvyššího státního zástupce, aby jim řekl, kolik případů by do toho spadlo, jakého jsou druhu, jaký dopad by to mohlo mít,“ uvedl Rychetský.
Na druhou stranu se ale Rychetský zdráhá hodnotit, jestli je Klausova amnestie příliš široká. Neuvedl ani, jaký má názor na ukončení stíhání lidí podezřelých z nejzávažnějších ekonomických kauz. „Nehodí se, aby jeden ústavní činitel hodnotil jiné ústavní činitele,“ řekl předseda Ústavního soudu, který bude brzy amnestii řešit. Stížnost chystá část senátorů.
Blažek: Bez utajení by to nešlo Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) už dříve přiznal, že o amnestii věděl jen několik dní před novoročním vyhlášením. Odmítl ale, že by bylo možné připravit podrobné analýzy tak, aby informace předčasně neunikly na veřejnost. „Představte si, kdyby se ta informace dostala před Vánoci do věznic, co by se v nich dělo,“ řekl Blažek.
Podle Rychetského zapracovala v případě premiéra i ministra nezkušenost, ne zlý úmysl. „(Nečas) nikdy v životě nebyl konfrontován se situací amnestie a zřejmě kolem sebe nemá člověka, který by byl pamětníkem toho, jak se amnestie dělají. To bohužel platí i o ministrovi spravedlnosti,“ dodal.

 

Zdroj: Hospodářské noviny (10.1.2013)

Blogy