Obžalovaný tunelář se po osmi letech nechal zatknout. Zajistil si tak amnestii. Dostal echo?

10. ledna 2013

Těsně před Vánoci se do republiky podle zjištění Práva vrátil po dlouhých osmi letech na útěku jeden z obžalovaných exmanažerů vytunelovaného fondu Trend Miroslav Vlastník a nechal se zatknout na pražském letišti. 
Paradoxně si tím ale zajistil beztrestnost, protože se na něj tím pádem vztahuje prezidentská amnestie. 
Právu to potvrdila mluvčí královéhradeckého soudu Jana Kliková. „Byl zadržen na základě vydaného zatykače 17. prosince na pražském letišti,“ uvedla Kliková. Kdyby se přitom Vlastník před českou justicí skrýval dál, amnestie by se ho nijak nedotýkala. Takto bude podobně jako dalších sedm exmanažerů fondu osvobozen. 
Podezření, že Vlastník o chystané amnestii mohl vědět předem, a do republiky se tak vrátil úmyslně, nechtěl soud ani státní zastupitelství jakkoli komentovat. 

Bradáčová: Nepřísluší nám to prověřovat 

„Nepřísluší nám to ani prověřovat,“ poznamenala k tomu pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž podřízení měli vyšetřování složité kauzy se způsobenou škodou 1,4 miliardy korun na starost. 
Deník Insider v této souvislosti cituje Vlastníkova právníka, podle kterého se jeho klient vrátil do vlasti kvůli narození dítěte. Kauza vytunelovaných fondů Trend a Mercia se táhne více než 16 let. 
Manažeři v polovině 90. let z portfolií fondů různými machinacemi vyvedli akcie nejcennějších firem, například pražského obchodního domu Kotva. Hlavou celé skupiny byl podle obžaloby Miroslav Hálek. 
Toho poslal loni v říjnu hradecký soud na dva roky do vězení, stejně jako Libora Páva. 
Janě Cholastové a Luďku Špriňarovi pak senát uložil tříleté tresty a ostatní aktéry kauzy včetně Vlastníka obžaloby zprostil. Definitivně měl o vině i trestu pro všechny obžalované rozhodovat v rámci odvolání pražský vrchní soud, k tomu už ale v souladu s prezidentskou amnestií podle všeho nedojde.

 

 

Zdroj: Právo (10.1.2013)

Blogy