Klidné stáří

5. prosince 2012

Ve stínu vzrušujících debat poslanců o tom, kdo v naší vrcholné politice víc lže a krade, proběhlo hlasování, v němž pravice zase o kousek přiblížila nastartování takzvané penzijní reformy, která se rozběhne od ledna příštího roku.

            Koaliční politici se zaklínají, že jediným cílem této reformy je zajistit klidné a spokojené stáří těm, kdo vstoupí do seniorského věku někdy za třicet až čtyřicet let.

            Už v tomto bodě bychom měli zpozornět. Nevykazuje vláda a její poslanci náhodou všechny rysy schizofrenie? Jejich dojemná starost o životní úroveň seniorů někdy v polovině 21. století podivně kontrastuje s naprostým nezájmem o to, v jakých podmínkách přežívá velká část seniorů dnes.

            Právě na lidi, kteří mají tu smůlu, že se narodili nějaké půl století před vstupem Nečase, Drábka a jejich kolegů do politiky, dopadají asociální opatření současné vlády nejtíživěji. Valorizace jejich důchodů je brzděna zrovna v době, kdy se rozhoduje o tom, zda dostanou poslanci, senátoři a ministři na platech přidáno v řádu desítek tisíc. Zvyšování dolní sazby DPH zdražuje přesně ty věci, které nakupují senioři a všichni ti, jimž zbývá jen na to nejnutnější.

            Právě vláda, která je odpovědna za situaci dnešních důchodců, se tváří, že jí nic neleží na srdci víc než spokojenost dědečků a babiček počátkem druhé poloviny 21. století. Může být někdo tak důvěřivý, aby bral tuto komedii vážně?

            Jak vysvětlit do očí bijící protiklad mezi cynickým nezájmem o osud dnešních seniorů a pečovatelským instinktem vlády ohledně klidného stáří dnešních návštěvníků diskoték? Nejspíše tím, že dnešní mladí jsou pravici zrovna tak lhostejní jako generace jejich dědečků. Jinak by jim totiž nemohla radit, aby své budoucí příjmy házeli do černé díry inflace.

            Spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 3,5 procenta. Serióznější ze soukromých penzijních fondů nabízejí zhodnocení vkladů mezi jedním až dvěma procenty.

            Zřízení druhého penzijního pilíře nepochybně někomu hodně prospěje. Nejde však o ty, kdo ho budou po celý produktivní život dobrovolně a s vidinou klidného stáří krmit.

 

Zdroj: Právo

Blogy