Amnestie je Klausova pomsta justici

8. ledna 2013

Osobní pomsta justici, tak někteří právní matadoři překřtili novoroční prezidentskou amnestii Václava Klause. Její nejspornější část navíc staví na mylných argumentech. Pardon pro ty, kteří čelí trestnímu stíhání bez výsledku už více než osm let, hájil Hrad s odkazem na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva. „Je povinností státu ukončit stíhání do šesti let. Když to nedokáže, je to jeho vina. Panu prezidentovi se to zdálo přece jen málo, tak hranici zvedl na osm let,“ uvedl tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Jenže štrasburská judikatura není ve svém výkladu zdaleka tak striktní. „Přihlíží se k individuálním případům, tato hranice neplatí rozhodně automaticky,“ potvrzuje pro LN Vít Schorm, vládní zmocněnec u soudu ve Štrasburku.

Je sice pravda, že za neúměrné průtahy může soud nařídit zmírnění verdiktu, finanční odškodnění, či dokonce přímo zrušení původního trestu, to se však děje jen sporadicky.

Také proto se na Klause za tuto pasáž nadále snáší lavina kritiky. Beztrestnými se totiž rázem stali podezřelí z obřích finančních machinací. „Do této kategorie spadají i ty nejzávažnější hospodářské a majetkové zločiny, u kterých byla způsobena škoda v řádech miliard korun,“ stojí v prohlášení Unie státních zástupců.

Bývalý ministr spravedlnosti Karel Čermák v rozhovoru pro LN uvedl, že konec stíhání – abolice – je věcně nebezpečná a nepromyšlená. „Je to možné interpretovat jako osobní pomstu justici,“ tvrdí Čermák, který jinak vyhlášení amnestie vítá. Na rozdíl od zahraničního tisku. Podle něj Klausovy pohnutky k amnestii zůstávají záhadou.

 

Zdroj: Lidové noviny (5.1.2013)

Blogy