Zuzana Kailová: Podporujme zaměstnanost starších pracovníků

18. prosince 2015

Podvýbor pro sociálně pojistné systémy a důchodovou reformu na včerejší schůzi diskutoval problematiku odchodů z aktivního pracovního života do penze. Poslanci se seznámili se závěry analýz centra IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI, projektu Národohospodářského ústavu Akademie věd České republiky.

Podvýbor v rámci přípravy na důchodovou reformu věnuje dlouhodobou pozornost studiím, analýzám a statistickým výhledům v souvislosti s demografickým vývojem společnosti. „Česká populace stárne. Rodí se méně dětí, přitom narůstá dlouhověkost související se zlepšováním zdravotní péče a rostoucí kvalitou sociální péče. Ale i tím, že se o sebe lépe staráme, spousta lidí dnes dbá na zdravý životní styl,“ podotkla Zuzana Kailová, předsedkyně Podvýboru pro pojistné systémy a důchodovou reformu.

Zatímco v roce 2012 tvořil podíl osob starších 65 let v populaci 16,2%, podle prognóz bude v roce 2050 tvořit třetinu všech obyvatel. V souvislosti s tím se hovoří o zaměstnanosti starších pracovníků. „Podporuji, aby se změnil pohled společnosti na tyto lidi. Mají nejvíc pracovních zkušeností a jak vyplývá z dat analýzy, poukazování na to, že mají klesající produktivitu práce, horší zdravotní stav a že v podstatě berou práci mladým, to jsou jen mýty,“ uvedla Zuzana Kailová.

Blogy