Stop „přetáčení“ smluv u životního pojištění

28. dubna 2015

Poslanec a místopředseda sněmovního Rozpočtového výboru Ladislav Šincl dnes podal pozměňovací návrh k novele zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, který řeší problém takzvaného „přetáčení“ smluv u životního pojištění.

Kvůli fintám některých pojišťovacích zprostředkovatelů totiž dnes víc než půlka životních pojistek končí předčasně a nevýhodně pro klienty. „Je to velká hra o provize, ve které se točí deset miliard ročně. Chci nastavit férová pravidla a dosáhnout toho, aby se lidem vracela část peněz ze snížených provizí,“ uvedl Ladislav Šincl.

Současný systém umožňuje, aby zprostředkovatelé každé dva, tři roky přišli za svým klientem a pod různými záminkami zrušili jeho stávající smlouvu a uzavřeli s ním novou. Slangově se tomu říká přetáčení. Pro klienty je to nevýhodné, profitují na tom pouze zprostředkovatelé, který znovu inkasují další provizi.

Provize za nové smlouvy přitom často dosahují až čtyřiadvatecinásobku měsíčního pojistného plnění. To je velká motivace k různým fintám, na jejichž konci je překvapený a zklamaný klient. Je zapotřebí spotřebitele proti takovým neférovým praktikám chránit.

„Je čas tenhle kolotoč zastavit zákonem. Provize snížit, ty peníze vzít a nasměrovat je k lidem. Jedná se celkově až o čtyři miliardy korun. Proto navrhuji zastropovat maximální odměnu na 150 % ročního pojistného. Částka, o kterou se sníží provize makléřům, se připíše klientům do odkupného. Pojišťovny z této částky neuvidí ani korunu. Zprostředkovatelé navíc nebudou dostávat celou provizi hned, jako je to dnes. Její výplata se rozloží do více let. To jsou hlavní principy mého návrhu,“ vysvětlil Ladislav Šincl.

Regulace provizí za zprostředkování životního pojištění bude v České republice novinkou. U doplňkového penzijního spoření ale již regulace funguje. A v řadě států Evropské unie je regulace provizí za životní pojištění naprosto běžnou praxí.

Blogy