Už rok měníme Českou Lípu k lepšímu

11. listopadu 2015

Rychlejší opravy a stavby, nová místa pro sport, zateplené školy, opravené chodníky, další zastávky MHD. Konečně po letech venkovní bazén pro město a majetkový podíl v nemocnici pro jistotu zdravotní péče v budoucnosti. A také nový přístup k občanům – často se setkáváme, abychom vyposlechli a řešili jejich problémy, v centru, na sídlištích i v okrajových částech města. Úředníky i strážníky pak vedeme k tomu, aby poskytovali kvalitní veřejné služby. Koalice vládnoucí v České Lípě pod vedením ČSSD (ČSSD, ODS, Uděláme pořádek v České Lípě, nezávislá) může po roce společné práce ukázat viditelné výsledky. Proč je to změna k lepšímu? Protože po dlouhých letech nadvlády osobních zájmů je tu najednou priorita zájmu lidi, občany města a jejich život ve městě.

Jen namátkou ty nejdůležitější: Otevřeli jsme téma regenerace dožívajících sídlišť a začali tím největším, Špičákem. Revitalizaci jsme naplánovali pro kulturní dům Crystal a sportovně rekreační areál v Dubici. Poskytujeme lepší služby ve Sportareálu a vyžadujeme lepší služby od útulků pro psy i kočky. Modernizace a rozšíření se do konce roku dočká zastaralý kamerový systém, opomíjené chodníky v centru i chátrající jižní tribuny na stadionu u Ploučnice. Přibyl minigolf v Dubici, discgolfové i workoutové hřiště, také kryté zastávky MHD, aby cestující nemokli při čekání, veřejné osvětlení, přechody. Udělali jsme první krok ke stavbě venkovního bazénu a opravě Jiráskova divadla. A po našich předchůdcích pokračujeme v zateplování škol a školek.

Ani okrajové části města pro nás nejsou na okraji - bioodpad svážíme i z Dolní Libchavy, dokončili jsme čističky v Častolovicích a chystáme se do Okřešic. Přijali jsme nová pravidla – veřejné zakázky, aby černé skládky nerostly ve městě jak houby po dešti. Chceme držet prst na budoucnosti zdejší nemocnice, proto jednáme s krajem o koupi jejích akcií. Stejně tak konzultujeme s ŘSD nutnost obchvatu města a minimalizaci dopadů oprav silnice II/282 na dopravu. Rozdělili jsme 14 milionů korun v dotacích a otevřeli nový program pro talenty, přijali „rozklikávací“ rozpočet, do života ve školách uvedli nový projekt na popularizaci řemesel - Šikovné ruce. A nezapomínám ani na volný čas, setkávání, připomínání historických milníků i osobností, oceňování výjimečných činů občanů, dlouhodobě skvělé práce, dobrých skutků pro druhé – každý měsíc připravujeme příležitost se sejít a společně něco prožívat, udržovat tradice a posilovat hodnoty lásky k rodnému městu a jeho lidem.

K tomu, co se povedlo, je ale fér říci i to, co nás brzdí. Hlavně některá naše zbytečně rychlá rozhodnutí v počátku, neschopnost fér komunikace ze strany původního koaličního partnera ANO2011, vysilují i zbytečné války přes sociální sítě, zpoždění nových projektů EU. Z radničních skříní také vypadlo pár „kostlivců“, mají podobu lehkomyslně vynakládaných peněz v minulosti. Na projekty všeho druhu. Odmítáme živit zbytečné projekty i plnit šuplíky studiemi, projekty, které se neuskuteční. Je lidské chybovat – a mi my máme pár chyb na účtu, zčásti i proto, že všichni jsme „radniční nováčci“. Na radnici jsme přišli s vizí změny a kontroly veřejných financí, tento slib veřejnosti plním. Část koaličních partnerů za ANO2011 se od cesty ke změně odklonila a vrátila se k rétorice bývalého vedení, planým slibům, malé odpovědnosti a osobním ambicím.  

I přes tak těžký začátek setrvávají v koalici lidé s vůlí pracovat ve prospěch města a ne si jen volební období odsedět a užít. Jsme koalice zodpovědná k veřejným financím – nepřipustím podivuhodné projekty pražských podnikatelů, hlídám zneužívání veřejných financí města ať už záměrné, nebo z lajdáctví, hlídám kvalitu veřejných služeb pro občany. Koalice po odchodu části ANO2011 táhne za jeden provaz, ale i ostatní zastupitelé hledají řešení a fungují jako tým, kterému nedělá problém věcně vyjednávat o rozvoji města. Mám radost, že v případě zásadních rozhodnutí získáváme velmi silný mandát, velkou podporu.

A ještě jedna poznámka na závěr: celý rok jsme se řešili kvalitní personální obsazení úřadu a některých příspěvkových organizací, logickou strukturu řízení. Nedávám si „vlastní lidi“ na volné židle, nevytvářím pro ně teplá místa. Ve výběrových řízeních hledám ty nejvhodnější typy schopné plnit úkoly, které žádám. A jsem náročný šéf, protože chci pro občany města Česká Lípa vstřícný a otevřený úřad, kde dostanou vždy kvalitní službu od týmu odborníků. Pod vedením ČSSD bude radnice vždy naslouchat potřebám a přáním občanů a řešit je.

Blogy