ODS účelově lže o tom, do jaké míry bývalí hejtmani ODS zadlužili kraje ČR!

19. července 2012

Předvolební kampaň má být pokud možno čestná. Neplatí to však pro ODS, která veřejnosti otevřeně lže a manipuluje s fakty.

Posledním případem je klamná zpráva o zadluženosti krajů. Podle občanských demokratů vzrostl celkový dluh krajů za vlády ČSSD na dvojnásobek. Toto konstatování se však nezakládá na pravdě a veřejnost záměrně uvádí v omyl.  Co naopak pravdou zůstává, je prohlubování zadlužení České republiky. Současná výše deficitu rozpočtu je dvojnásobná oproti období vlády ČSSD.

ODS tento stav nijak nebrání v tom, aby šířila lži o zadlužování krajů. Mlčí však již o hospodaření Prahy, která je samostatným krajem, jemuž vládnou politici z ODS. Její dluh v současnosti dosahuje 25 miliard, zatímco celkové zadlužení zbylých krajů je necelých 15 miliard.

 „Je více než jasné, jak budou vypadat kraje za vlády ODS. Dopadnou stejně jako stát, jehož zadlužení přes proklamace Nečase a Kalouska, stále roste. Vládní strany se neumí vyrovnat s nižšími příjmy a rezignují na ekonomiku státu. Patrná je tak frustrace, ze které pramení lživé zprávy s jediným cílem – poškodit krajské reprezentace ČSSD,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Jakékoli strašení dluhy je proto ze strany ODS přinejmenším drzostí. V případě Kraje Vysočina ČSSD zastavila zadlužování, dala po ODS rozpočet kraje do pořádku. ČSSD nemusela za čtyři roky, po které odpovídá za jeho správu, jednat o žádném novém větším úvěru. Vypořádat se naopak musela s úvěrem, který si vzal kraj v době, kdy zde řádila ODS. Ta kraj zatížila úvěrovým rámcem ve výši neuvěřitelné miliardy korun.

„Hospodaření kraje je zdravé a jediné nebezpečí, které hrozí, je nebezpečí návratu hospodaření ODS,“ upozorňuje Běhounek.

V současnosti jsou to totiž kraje, které investují, udržují chod státu a čerpají peníze z evropských fondů. „Stát pod vedením vlády v čele s premiérem Nečasem je díky své politice tam, kde podle politiků z ODS měl být za vlády ČSSD. Stále blíže a blíže Řecku,“ uzavírá Běhounek. 

Blogy