Nevánočně

22. prosince 2014

Během posledního letošního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku se probíralo hodně nevánoční téma. Poslanci se vyjadřovali ke zprávě amerického Senátu o mučení vězňů. Bylo to od jarních voleb snad vůbec poprvé, kdy se napříč frakcemi v něčem opravdu shodli.

S výjimkou jediného poslance odsoudili mučení vězňů a vyjádřili zděšení nad obsahem několikasetstránkové zprávy, kterou americký Senát publikoval.

Výjimku představoval jistý italský europoslanec patřící mezi nezařazené, který se netají svými sympatiemi pro ultrapravici. Ten naopak požadoval, aby se mučilo více a důkladněji, protože teroristé jsou zatím stále ještě krutější než my.

Ostatní řečníci poukazovali na to, že Spojené státy podepsaly úmluvu, která zapovídá mučit vězně i v případě nouze, a vyjadřovali odpor k tomu, aby se demokratický stát snažil v krutosti a nelidskosti vyrovnat teroristům.   

Shoda panovala také v další věci. Poslanci oceňovali, že se Spojené státy k únosům a mučení přiznaly. Mnoho z nich zároveň (opět napříč celým politickým spektrem) konstatovalo, že přiznání nestačí.

Požadovali, aby byli pohnáni před spravedlnost nejen vysocí američtí činitelé, kteří vydávali příkazy k použití „pokročilých vyšetřovacích metod“, ale také politici těch evropských zemí, na jejichž území mučení probíhalo.

Pamětníci mezi poslanci poukazovali na to, že Evropský parlament požadoval od americké strany informace ohledně programu zvláštního přístupu k podezřelým opakovaně a neúspěšně už od roku 2007.

Stejně neúspěšné byly výzvy ke zjištění, které evropské země jsou do programu únosů a týrání podezřelých zapojeny. Vězení až dosud hrozilo spíše těm, kdo na mučení upozorňovali, než těm, kdo je vykonávali či dokonce nařizovali.

Někteří řečníci se dobrali až k jádru problému. Tajné únosy a nelidské zacházení představují ve skutečnosti dárek teroristům. Teroristé nenávidí naše hodnoty a my jim jejich pošlapáváním vycházíme vstříc. I když bychom byli technicky schopni překonat teroristy v jejich krutosti, ztratíme tím právo cokoliv jim vytýkat.

Naopak, potrestání viníků nejenže nijak nepomůže teroristům, ale vedlo by k rehabilitaci těch našich hodnot, na které se sice velice často, ne však vždy právem odvoláváme.

Blogy