Ministr Kalousek si plete hrušky s jablky

28. srpna 2012

Ministr financí Kalousek dnes odmítl výtky opozice, že stát nebude mít prostředky ve spořící části druhého pilíře pod kontrolou. Argumentoval, že peníze do druhého pilíře budou v roce 2013 vybírat finanční úřady, po spuštění systému jednotného inkasního místa v roce 2014 pak právě tento systém.

Jsem si jist, že ministerstvo financí pod vedením pana ministra určitě dohlédne na to, aby všechny peníze vybrané od pojištěnců doputovaly do haléře na účty penzijních fondů. Vždyť jejich představitelé tvořili většinu tzv. druhé Bezděkovy komise, která vládě reformu připravovala. Ponechme přitom stranou, že na to stát kvůli opoždění startu jednotného inkasního místa bude muset vynaložit v příštím roce navíc přes padesát miliónů z churavějícího státního rozpočtu. Tady se peníze, pane ministře, našly bez problémů?

ČSSD ovšem zásadně vadí nikoliv samotný výběr pojistného, ale způsob, jakým budou moci penzijní fondy s takto nabytými prostředky pojištěnců dále hospodařit. Na rozdíl od stávajícího penzijního připojištění (stávající třetí pilíř) nebudou mít pojištěnci jistotu nezáporného výnosu. Podle mezinárodních zkušeností ukousnou náklady na samotný provoz těchto fondů - na rozdíl od velmi nízkých nákladů veřejnoprávní České správy sociálního zabezpečení v řádu několika procent  - z vybraných prostředků až desítky procent. Jak zaznamenali na vlastní kůži pojištěnci privátních fondů například v Británii, v Irsku či ve Spojených státech, nejistoty a krize na finančních trzích se mohou promítnout ze dne na den do ztrát pojištěnců v řádech dalších desítek procent celé úložky. A nakonec, co je to za svobodu volby, když se noví pojištěnci, pokud do pasti nového lákadla skutečně spadnou, uvážou jedním podpisem novým fondům na desítky let bez možnosti vzít toto své rozhodnutí zpět – a platit a platit bez ohledu na to, jak si fondy budou nakonec skutečně vést?

Čeští občané nejsou hloupí. Odhad pana ministra Kalouska, že druhý pilíř důchodů využije až 60 procent lidí, patří skutečně do říše snů…

Martin Potůček, vedoucí odborné sociální komise ČSSD, Senátní kandidát koalice sociální demokracie, lidovců a Zelených ve volebním obvodu 23

 

TIP: ČSSD je pro spravedlivý důchodový systém a důstojný život pro důchodce

Blogy