Filmové pobídky jsou nejen ekonomickým přínosem

5. listopadu 2015

Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu dnes projednal návrh rozpočtu Státního fondu kinematografie. „Na příští rok doporučujeme navýšit podporu výroby českých filmů a zároveň objem pobídek zahraničním produkcím,“ uvedla Markéta Wernerová.

Pro navržený rozpočet hlasovali všichni přítomní poslanci, zpravodajka tohoto bodu Markéta Wernerová nyní seznámí s doporučujícím usnesením Rozpočtový výbor. „Na projekty českých filmařů je navrhováno 362,5 milionů korun, což je historicky nejvyšší částka, kterou je domácí kinematografie podporována,“ připomněla Markéta Wernerová. Cílem je podpořit kvalitní filmové projekty, filmy pro děti a žánrovou tvorbu. „Podle statistiky patří Česká republika na šesté místo v Evropě podle návštěvnosti tuzemských filmů. Naše filmy prostě máme rádi a při pohledu do minulosti máme na co navazovat,“ podotkla Markéta Wernerová.

Filmové pobídky mají pozitivní vliv na příliv zahraničních investic do české ekonomiky. Na příští rok jsou rozpočtovány ve výši 800 mil. Kč. „Jedná se o navýšení oproti letošnímu plánu o 300 milionů korun. Pobídky umožňují vracet filmovým štábům pětinu u nás prokazatelně vynaložených nákladů. Jen za loňský rok díky filmovým pobídkám zahraniční produkce zaplatily v České republice čtyři miliardy korun,“ vysvětlila přínos podpory Markéta Wernerová a prozradila, že se chystá natáčení pátého pokračování ságy Underworld; během dvou měsíců natáčení v Praze u nás americký štáb utratí 800 milionů korun. „Přínos však vidím nejen z ekonomického pohledu. Zvyšujeme věhlas naší země v zahraničí, skvělým příkladem je čínský romantický film Jen my víme kde, který byl natáčen v Praze. V Číně vyvolal senzaci a velkou vlnu zájmu turistů o návštěvu našeho hlavního města,“ uzavřela Markéta Wernerová.

Blogy