Česká republika a Andrej Babiš pod drobnohledem evropské rozpočtové kontroly

17. září 2014

Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT) se bude na svém zasedání ve dnech 22. a 23. září 2014 zabývat mimo jiné závěry inspekční cesty do České republiky, jež proběhla v březnu tohoto roku. Kontrola proběhla v reakci na řadu pochybení v oblasti nakládání s evropskými dotacemi a alarmující nález Evropského účetního dvora z roku 2011. Zpráva i přes řadu zjištěných dílčích zlepšení nevyznívá pro Českou republiku příliš pozitivně.

„Se závěry inspekční cesty jsem měl tu možnost se v předstihu seznámit. Bohužel, dlouhodobé problémy s čerpáním prostředků z evropských fondů nás v Bruselu budou pronásledovat ještě dlouho a tato zpráva na tom nic nezmění. Možný střet zájmů v osobě ministra financí Andreje Babiše navíc naší pověsti rozhodně neprospěl,“ uvedl Miroslav Poche, poslanec Evropského parlamentu. Evropští poslanci se v březnu setkali jak s nynější ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou a příslušnými náměstky na ministerstvech, tak s poslanci a senátory Parlamentu České republiky a například i se zástupci Nejvyššího kontrolního úřadu.

„I přesto, že ministryně Jourová zcela v souladu s komunikační strategií hnutí ANO ubezpečila přítomné europoslance o tom, že ministr financí všechny své podniky prodal, obsahuje nález zcela jasné doporučení na důslednější oddělení politiky a soukromého sektoru,“ upozorňuje Poche.
Mezi další závěry kontroly patří nutnost učinit pořádek v orgánech, které mají v České republice na starost audit nakládání s prostředky z evropských fondů, nutnost zostření dozoru ze strany zastupitelských orgánů a především potřeba vyhledat ty osoby, které v uplynulých letech zjevně benefitovaly z úmyslných či neúmyslných pochybení při čerpání dotací.

Blogy