B. Sobotka ke zrušení druhého důchodového pilíře

12. listopadu 2014

Vláda dnes rozhodla o zrušeni druhého penzijního pilíře, skončit by měl k prvnímu lednu 2016. Druhý pilíř je jedním z velkých omylů předchozí vlády P. Nečase. Bývalý ministr Drábek prosadil spuštění druhého penzijního pilíře navzdory nesouhlasu politické opozice, sociálních partnerů, odborné i široké veřejnosti.

ČSSD od samého začátku proti spuštění druhého pilíře protestovala, upozorňovali jsme na velká rizika, spojená s vyváděním stamilionů korun z průběžného důchodového účtu, s celkovou destabilizací důchodového systému v ČR, s nesystémovým řešením. Vstup do druhého pilíře se ukázal jako zcela nevýhodný pro většinu občanů. Mizivý zájem veřejnosti o vstup do tohoto systému spoření dokazuje, že šlo od první chvíle o slepou uličku a nesmyslný krok.

Zrušením druhého pilíře vláda plní svůj důležitý závazek z programového prohlášení a koaliční smlouvy. Nyní bude Ministerstvo práce a sociálních věcí pracovat na opatřeních, která povedou k stabilizaci důchodového systému, zejména se zaměřením na první pilíř. Důchodová komise, vedená profesorem Potůčkem, již pracuje na analýze řešení, která musí být pro důchodový systém v ČR dlouhodobě ekonomicky udržitelná, solidární a spravedlivá pro všechny občany.

Blogy