Zeman se mýlí! Nedočerpání 35 mld. Kč by byl úspěch!

Prezident Miloš Zeman se dnes nevybíravě obořil do vlády, že je odpovědná za to, že Česko nevyčerpá asi 35 mld. Kč z evropských fondů. Prezident hovořil o laxnosti a neschopnosti. Já však za sebe musím konstatovat, že poradní tým panu prezidentovi asi nepřipravuje řádně podkladové materiály, jinak by takhle nemluvil.

V první řadě těžko nyní hovořit o částce nedočerpání a to jen z toho důvodu, že způsobilost výdajů pro programové období 2007–2013 skončila teprve před 4. dny, tedy 31.12.2015. V současné době řídící orgány urputně pracují na zpracování podaných žádostí a vyúčtování plateb. Nelze tedy v tento čas bilancovat, je prostě ještě moc brzy.

Dalším zásadním faktem je stav v jakém tato vláda přebírala evropské fondy. V době, kdy končila vláda Petra Nečase, bylo ze strukturálních fondů proplaceno žadatelům pouhých 55 % z celkové alokace finančních prostředků určených pro programové období. Proplaceno bylo tedy zhruba 440 mld. Kč (EU + národní zdroje). Ještě hůře na tom pak byl stav certifikovaných prostředků, tzn. stav prostředků proplacených z Evropské komise zpět do ČR. Zde se částka pohybovala na žalostných 32 %, což znamenalo zhruba 260 mld. Kč (EU + národní zdroje). V takovém dezolátním stavu tedy pravice předávala správu evropských peněz po zhruba 5,5 letech své vlády nad nimi.

Když odcházela Nečasova vláda, bylo například z Operačního programu Podnikání a inovace, který spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu, proplaceno příjemcům dotace pouhých 50 % z celkové alokace. Nyní je OP PI prvním a zatím jediným operačním programem, který hlásí 100% vyčerpání všech alokovaných prostředků pro období 2007–2013 (prostředky vyplacené příjemcům dotace).

Stejný průběh lze vypozorovat i u dalšího operačního programu, který spadá pod rezort, jenž má sociální demokracie na starosti, a to u Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost (Ministerstvo práce a sociálních věcí). V době odcházení Nečasovy vlády bylo proplaceno příjemcům dotace opět cca 50 % z celkové alokace. V době nástupu koaliční vlády se tento stav pohyboval na 53,5 % celkové alokace a z posledních uveřejněných čísel, která se týkají začátku listopadu 2015, je z tohoto operačního programu proplaceno příjemcům dotace již 86,6 % z celkové alokace.

Efektivní čerpání evropských fondů si vláda stanovila jako jednu ze svých priorit. Maximálnímu a zároveň efektivnímu možnému dočerpání se při svých jednání pravidelně věnuje v rámci krizového řízení. To však neznamená vyčerpání prostředků za každou cenu! Nikdo nestojí o další nesmyslné rozhledny, z kterých se nedá kloudně rozhlédnout do okolí. A nikdo rozhodně nestojí o další cyklostezky, které nikam nevedou.

Prezident také přišel se zázračným plánem zásobníků projektů, které by nahradily projekty, jejichž realizace by nevyšla a nedošlo by tak k nedočerpání prostředků. Nápad je to opravdu skvělý, jen není všemocný! Tento postup již totiž řídící orgány dávno využívají a byl také jedním z kroků, díky kterým se zásadně zrychlilo čerpání u některých řídících orgánů. Prezident tedy bohužel nepřišel s ničím novým, ale jen zmínil něco, co je již dávno hojně využíváno.

Pozitivní změnu v čerpání evropských prostředků potvrdila při své návštěvě ČR také místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro rozpočet Kristalina Georgieva. Dle jejích slov je Česká republika díky aktivní politice vlády v roce 2015 na špici ze zemí čerpajících EU fondy v období 2007–2013.

Co se týče celkového nedočerpání, již nyní je jasné, že ČR nedočerpá 20 mld. Kč, o které přišla za roky 2013 a 2014 (v roce 2013 = 11 mld. Kč, v roce 2014 = 9 mld. Kč) a další miliardy přibydou za rok 2015. Pokud by to však bylo pouhých 35 mld. Kč, byl by to skvělý výsledek a místo kritizování by si vláda naopak zasloužila pochvalu. Odhady nedočerpání byly totiž na začátku vládního období v návaznosti na dezolátní stav evropských fondů několikanásobně vyšší a to by si měl uvědomit každý, kdo se rozhodne vládu za nedočerpání prostředků takto kritizovat.

Blogy