7. října 2014
Právě došlo ke změně metodiky výpočtu HDP. Tato změna byla u nás doprovázena určitým údivem. Některým lidem se nezdá, že do našeho bohatství jsou nově započítávány kupříkladu služby lehkých děv a provozování vykřičených domů.
Tento údiv není na místě. Ideálem tržní ekonomiky je zpoplatnění veškerých služeb, které si lidé navzájem poskytují. Pouze tehdy, když každý člověk musí platit za všechno, co chce, anebo potřebuje, tržní ekonomika vzkvétá.
Vezměme banální příklad. Pokud manželé žijí spokojeně a vzorně se starají o své děti i o své rodiče, hrubý domácí produkt to ani nezaregistruje. Jestliže navíc taková rodina konzumuje potraviny pěstované na vlastní zahrádce a léto tráví u blízké říčky či rybníka, bohatství společnosti tím nijak nevzroste. Když se však manželé pohádají a rozvedou, zahrádku prodají, stravují se každý sám v restauraci či bufetu, rodiče pošlou do domova důchodců a jejich problémové děti pravidelně navštěvují pedagogicko-psychologickou poradnu, hrubý domácí produkt vesele poskočí. Zase jsme o něco bohatší.
Ideální je, dojde-li ještě ke znečištění říčky, u které trávili prázdniny.
Zbývá jim pak možnost vycestovat do méně znečištěné země, či za poplatek chodit na plovárnu s chemicky ošetřenou vodou. Turistický průmysl vzkvétá a my bohatneme takzvaně inteligentním způsobem.
Nejedná se přitom o vymyšlený příklad. Díky rozvodům a nákladům s nimi spojeným vykazuje rok co rok ekonomika Spojených států vyšší přírůstek, nežli je celkový hrubý domácí produkt Haiti.
Proto je jen správné, že se obrat z prostituce započítává už i oficiálně do bilance naší ekonomické úspěšnosti. Romantická láska žádný měřitelný profit nepřináší, nijak nás tedy neobohacuje. Provoz vykřičených domů, je-li poctivě zdaněn, posunuje tržní ekonomiku zase o kousek kupředu.
Naší hlavní prioritou je růst, proto bychom se neměli nepatřičně šťourat v položkách, které tak utěšeně narůstají.
Pohání-li výroba zbraní růst vydatněji než řekněme vydávání knih, je ekonomicky racionální zbrojit.
Za suchými čísly je tedy třeba vždy vidět zdravou dynamiku vývoje společnosti, která dobře ví, co ji obohacuje ze všeho nejvíc.
Zdroj: Právo, 7.10.2014