Zakáží v Polsku in vitro?

30. ledna 2009

Do polského parlamentu směřuje návrh zákona fakticky znemožňující používání metody in vitro pro neplodné páry. Stejně jako se implementují směrnice EU, rozhodli se někteří polští poslanci implementovat směrnici z Vatikánu.

Už jednou jsem tady psala o Polsku v souvislosti s případem čtrnáctileté Agáty, které – těhotné po znásilnění – byl umožněn potrat až na základě intervence ministryně pro rodinu, ačkoli v její situaci umělé přerušení těhotenství umožňoval i velmi restriktivní polský zákon. Teď se u našich severovýchodních sousedů objevil další exces – hrozba, že změna zákona de facto zcela znemožní in vitro oplodnění.

Pro připomenutí (odborníci mi prominou nepřesnosti): jedná se o léčbu neplodnosti, kdy se nejdřív žena hormonálně nastimuluje k větší produkci vajíček, která se pak odeberou. Poté se oplodní a životaschopné zárodky (které se začaly dělit, takže u nás se čeká na 2. či 3. den) se zavedou zpět do dělohy. Když je jich dost, zavedou se tři, aby se zvýšila pravděpodobnost toho, že se uchytí aspoň jedno. (Ostatně takto to organizuje i sama matka příroda, která často vytváří nadprodukci vajíček a tudíž i zárodků, z nichž úspěšné zahnízdí jen některé, aniž o tom ženy vůbec vědí; argument o „nepřirozenosti“ této metody tudíž neobstojí.) Zbylé zárodky se zamrazí na případné další oplodnění. Pojišťovna hradí do 40 let věku ženy tři pokusy. Jinak stojí jeden pokus až sto tisíc.

V Polsku to v současné době funguje podobně jako u nás. Nový návrh, na jehož vzniku se údajně nepodílel žádný lékař, ale pouze politici a církev, obsahuje následující:

 zákaz zmrazování „přebytečných“ embryí

 konec jakéhokoli proplácení pojišťovnou

 zavádění vždy jen jednoho zárodku bez kontroly případného genetického poškození

 zrušení možnosti postihnu lékařů, když něco pokazí

Výsledek: neplodné páry by si musely celý proces hradit samy ve chvíli, kdy by se díky navrženým omezením výrazně snížila jeho úspěšnost. A když už by se zárodek chytil, riziko postižení dítěte by bylo mnohem větší než předtím.

Je pochopitelné, že katolická církev bojuje za každý nenarozený potracený život. Životy vzniklé in vitro metodou jsou pro ni ovšem evidentně méněcenné. Přitom neplodnost žen i mužů prudce narůstá a počty dětí takto narozených se rok od roku zvyšují. Jedná se o miliony dětí především v západní části světa, která zápasí s demografickou krizí, na kterou církev právem tradičně upozorňuje. Jak padlo na sobotní demonstraci proti tomuto návrhu ve Varšavě, které jsem měla možnost se účastnit: biskupové by už konečně měli nechat ženské dělohy na pokoji.

Doufejme jen, že tenhle šílený nápad zůstane bezvýznamných excesem, který se ani nedostane do normálních českých zpráv.

Blogy