Za koho kope ministr Jankovský?

11. prosince 2010

Opatření ministra pro místní rozvoj Jankovského v oblasti deregulace nájemného považuji za zcela nedostatečná. Ministerstvo nemá evidentně situaci pod kontrolou a rozhovor pro dnešní vydání deníku Právo ukazuje, že ministr Jankovský nemá o této problematice základní informace nebo je čerpá pouze z jedné strany.

Po 1.lednu 2011 vznikne pro všechny nájemníky situace právní nejistoty v určování výše nájemného. Vezměme jeden významný příklad za všechny: Největší majitel domů a bytů v ČR-společnost RPG byty s.r.o. (vlastnící téměř čtyřicet pět tisíc bytů)-například už rozeslala nájemníkům dopisy a návrhy doplňků ke smlouvám s ultimátem, že pokud nepodepíší souhlas s pravidelným zvyšováním nájemného v dalších letech, bude na ně po novém roce podána žaloba.

Vzhledem k tomu, že MMR a vláda nevypracovaly zákonný rámec pro situaci po 1.lednu 2011, nemohou nájemníci ani svou situaci řádně vyhodnotit a musí se rozhodovat bez informací a pod tlakem. Vynucovaný podpis smlouvy ze strany RPG byty s.r.o. znamená, že by se nájemníci měli vzdát práva v budoucnosti do výše nájemného jakkoli zasahovat. Do této nevýhodné pozice se jednoznačně dostali nečinnosti vlády Petra Nečase a především pak ministerstva pro místní rozvoj.

Ministr Jankovský paradoxně nepřehlednost situace ještě zvyšuje tím, že používá naprosto zavádějící informace, kdy sociální přísliby společnosti RPG s.r.o. prezentuje jako hotovou věc. Se sliby této společnosti ale mají již dnes nájemníci mnoho špatných zkušeností.

Velmi závažná je také okolnost, kdy v doplňcích smluv, které RPG byty s.r.o. nabízí nájemníkům, chybí jakákoliv zmínka o podmínce, která byla součástí prodeje akciového podílu státu v roce 2004 – a to, že nájemníci mají předkupní právo na odkupu bytů za zvýhodněnou cenu v případě, že se majitel rozhodne k jejich prodeji. Tato skutečnost opět potvrzuje, že společnost pana Bakaly RPG Industries nehodlá plnit závazky, které vůči státu uzavřela.

Jak je možné, že tato skutečnost ministrovi Jankovskému vůbec nevadí? Nebo o ní vůbec neví?

Strany vládní koalice, o kterých je veřejně známo, že jsou finančně podporovány panem Bakalou, musí s ohledem na svou politickou i společenskou odpovědnost jasně prokázat, že získané prostředky neslouží k ovlivnění jejich rozhodování v této věci.

Vyzývám ministra Jankovského, aby okamžitě přestal situaci ohledně nájemníků po 1.lednu 2011 lakovat narůžovo a přestal podléhat v této situaci lobbistickým tlakům.

Blogy