Vzkaz starostů ČSSD: Nechme naše vyjednavače dokončit misi. Mají mandát Předsednictva ČSSD!

27. dubna 2018

Dne 26. dubna se v Lidovém domě v Praze uskutečnilo již 14. zasedání Předsednictva Klubu starostů a primátorů zvolených za ČSSD. Hlavními tématy jednání byly vedle aktuálně projednávané legislativy rovněž aktuální vnitrostranické otázky, příprava komunálních voleb a případný vstup ČSSD do koalice s hnutím ANO. Části jednání se rovněž účastnil i statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Vzhledem k tomu, že se části jednání účastnil rovněž statutární místopředseda ČSSD J. Zimola, nemohli jsme nezmínit středeční mediálně nešťastné vyjádření Senátorského klubu ČSSD. Jejich jasné odmítnutí účasti sociální demokracie v budoucí vládě přišlo dle mého soudu dříve, než by bylo bývalo vhodné. Naši senátoři se tak výrazně minuli vhodným okamžikem. Až budeme mít na stole vyjednanou finální podobu koaliční smlouvy, pak je nejen legitimní, ale i žádoucí, říci k ní jasné ANO či rozhodné NE. Do té doby však všechna negativní vyjádření do médií relativizují úsilí oficiálních vyjednávačů za ČSSD a stěžují jejich vyjednávací pozici. Ať se to senátorům líbí či nelíbí, naši vyjednávači mají mandát od Předsednictva, který byl sice minulý pátek přijat jen nejtěsnější většinou, ale stále většinou. Velmi mne mrzí, že musím své přátele takto poučovat, protože jestli našemu Klubu starostů byl v nedávné minulosti někdo opravdovou oporou, tak to byl vedle několika poslanců právě Senátorský klub. Ani starostové sdružení v našem Klubu přeci nemají jednotný názor na vstup ČSSD do vlády, ale my s vyjádřením našeho názoru počkáme, až už se nebude jednat. Je to podle mne i otázka úcty a kulturnosti, které bych v Senátu čekal daleko více než kde jinde," říká Stanislav Mrvka, předseda Klubu starostů a primátorů zvolených za ČSSD.

Během jednání jsme se zabývali některými návrhy zákonů, které dopadají na komunální sféru. Především mám na mysli novelu zákona o střetu zájmů, o které bude ještě v květnu rozhodovat Senát. Klub podporuje novelu ve znění komplexního pozměňovacího návrhu Ústavně právního výboru sněmovny, podle kterého budou některé informace osobní povahy na rozdíl od současného stavu neveřejné. Určitě bychom si dokázali představit ještě důraznější změny v tomto zákonu, třeba vynětí uvolněných radních, nicméně politika je o kompromisu a proto podporujeme znění z Poslanecké sněmovny a nebudeme tlačit na náš Senátorský klub, aby se pokusil o nemožné, neboť to jednoduše dnes není reálné," podotýká po jednání Předsednictva Stanislav Mrvka.

 

Blogy