Vládní plán na důchodovou reformu se hroutí

28. března 2011

Demografický expert Tomáš Kučera v dnešním vydání Hospodářských novin potvrzuje to, na co jsem upozorňoval již v minulosti. Totiž, že současná vládní koalice při přípravě svého hlavního „taháku“ – důchodové reformy – nevychází z dostatečně kvalitních analýz. Velmi bych ocenil, kdyby ze současného zmatečného návrhu reformy penzí, která v mnohém připomíná spíše reformu daňovou, vláda upustila a začala na úrovni všech parlamentních stran hledat nutný konsenzus.

Je evidentní, že původní vládní záměr důchodové reformy se hroutí, neboť vládní představitelé vypouštějí na veřejnost jakési zkušební balonky, podle nichž následně korigují další změny. Takový amatérský přístup, za kterým se podle mého názoru neskrývá nic jiného, než privatizace průběžného pilíře penzí, považuji za extrémně nebezpečný.

Jednotliví představitelé sociální demokracie dlouhodobě vyzývají vládu i premiéra Nečase k vyvolání jednání u kulatého stolu. Jsem silně přesvědčen, že jsme schopni naleznout takové řešení, které zajistí dlouhodobé důchodové nároky občanů a zároveň bude schůdné pro všechny významné strany politického spektra napříč tak, aby nebylo nutné konečnou podobu důchodové reformy měnit v dalších volebních obdobích.

Tomáše Kučery si osobně velmi vážím a jeho znepokojení nad prací Nečasovy vlády považuji za velmi významný signál k tomu, aby vláda přehodnotila dosavadní zbrklé úskoky. Pokud by vláda od začátku vycházela ze špatných prognóz a čísel, mohly by být napáchány daleko větší škody, než kdyby se žádná reforma neuskutečnila.

Blogy