Trapná vládní tragikomedie bude pokračovat

12. dubna 2012

Nekonalo se žádné překvapení, vše dopadlo dle očekávání politologů, novinářů i veřejnosti. Avizované možnosti pádu vlády a vypsání předčasných voleb věřil jen málokdo.

Byl to vlastně koňský handl o moc v přímém přenosu a s ohledem na stále pokračující ekonomickou krizi poměrně nedůstojný. Jak naznačují kusé informace, nešlo ani tak o program ale o litou řež o mocenské postavení v rámci současné koalice.  "Jak hluboko jsme klesli" mohou si říci členové VV. Ovšem ani ODS a TOP nezůstaly bez šrámů již tak na pošramocené pověsti. 

U představitelů VV jsme si zvykli již na lecjaké neočekávané chody, ale tentokrát se skutečně překonali. Nejmenší vládní strana měnila svá rozhodnutí z hodiny na hodinu a opět vycouvala.  ODS a TOP 09 totiž již ví jak na ně - strašák pádu vlády a ihned předčasné volby zabral. Na druhé straně strašák slovenského vývoje je pro ODS a TOP také dostatečně pádný důvod, že VV ještě potřebují. 

Nabízí se však otázka jak může fungovat koalice, kde vztahy mezi TOP 09 a VV jsou tak narušené. Prozradily to i poslední  výroky koaličních partnerů,  místopředsedy TOP 09 a K.Klasnové, ze kterých  očividně čišelo pohrdání .

„Jeden pozitivní efekt na předčasných volbách vidím, a to, že zmizí co nejdříve a navždy z české politické scény něco tak odporného a slizkého, jako je politický subjekt Věci veřejné."

„Styl koaliční spolupráce s VV je politicky nepřijatelný a lidsky odporný," řekl Kalousek před časem na vrub Věcí veřejných.

„Být chlap a nebýt v politice, vytnu panu Kalouskovi pár výchovných políčků“, napsala místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová.

Současná ODS naopak je svým lavírováním natolik nedůvěryhodná, že nikdo netuší, co vlastně chce kromě moci. 

Nezbývá než konstatovat, že vůle po vládnutí a vidina zisků je skutečně silná.

Tato nefunkční vláda již definitivně ztratila morální kredit k tomu, aby mohla důstojně vést tuto zemi, přesto se dohodla, že bude pokračovat v její devastaci.

Jako výsledek máme rozhádanou, vnitřně nefunkční vládu, která již definitivně ztratila morální kredit u občanů.  Jak chce řešit problémy země, pokud jí nikdo nevěří?  Jediné důstojné řešení současné politické krize jsou předčasné volby. Česká republika potřebuje novou vládu – sociálně odpovědnou, která zajistí růst ekonomiky třeba i tím, že bude schopna čerpat evropské fondy.

Blogy