Senátoři ČSSD podpořili zákon o snížení platů ústavních činitelů

17. prosince 2010

Senátoři ČSSD si uvědomují nutnost vyjádření prvku solidarity s naší společností a zaměstnanci, kterým vládní koalice plošně škrtá příspěvky a krátí jim platy. I z tohoto důvodu sociálnědemokratičtí senátoři drtivou většinou podpořili novelu zákona o snížení platů představitelů státní moci a některých státních orgánů. Zákon snižuje plat pro představitele moci výkonné, zákonodárné a některých státních orgánů na období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2014 o dalších 5 % (po několikaletém zmrazení těchto platů a již dřívějším snížení o 4 %). Pro státní zástupce a soudce se toto snížení týká období do konce roku 2011.

V zájmu solidarity, i přes některé legislativní nedostatky, většina senátorů ČSSD novelu zákona podpořila. Pro zákon hlasovalo 26 senátorů ČSSD, 11 senátorů ODS, 5 senátorů TOP 09 a Starostové, 3 senátoři KDU-ČSL a 1 nezařazená senátorka.

Senátoři ČSSD při projednávání tohoto zákona zároveň kritizovali vládní plošné desetiprocentní snižování platů státních zaměstnanců (v mnoha případech již nyní velmi nízkých). Kritizována také byla „rovná“ stokorunová povodňová daň. Stále aktuální jsou totiž otázky, proč by tato daň neměla být tvořena v zájmu solidarity rovněž procentuální částí příjmu? Úsporná opatření se podle ČSSD nemají týkat pouze občanů se středními a nižšími příjmy. Proto sociální demokracie nadále kritizuje rovnou daň a podporuje progresívní zdanění, které je samozřejmé ve většině zemí západní Evropy. Současná vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných požaduje především takové šetření ve státních financích, které postihuje zejména středně a nízkopříjmové skupiny obyvatel, důchodce, invalidy a rodiny s dětmi. O tom svědčí i to, že novela zákona o snížení platu některých ústavních činitelů byla Senátu PČR postoupena k projednání až po ostatních úsporných opatřeních v samém závěru roku.

Ano, je nutné snižovat schodek státního rozpočtu. Ale toho je možné dosáhnout také např. progresívním zdaněním, zvýšením odvodů z hazardu či odpovědnému boji proti korupci. Aktuální korupční kauza na ministerstvu životního prostředí ale ukazuje, že současná vládní koalice jakoukoli odpovědnost ztrácí a svůj boj proti klientelismu prohrává.

Blogy