Sedm důvodů pro pád vlády

18. července 2012

Je čas na nové volby. Je pro to řada důvodů, přinejmenším sedm z nich je ale opravdu vážných. Tady jsou.

Za prvé. Ekonomická politika vlády se ukazuje jako chybná a škodlivá. Nesprávně zamířené úspory, které postihují například invalidy nebo lidi, kteří se nedostali do problémů z vlastní viny, nasměrovaly do oblasti existenční nouze desítky tisíc občanů, kterým má stát naopak pomáhat. Zvyšování DPH vedlo ke snížení výběru této daně. Ekonomika se nevzpamatovala, ale naopak se dusí v neustálé recesi.

Za druhé. Penzijní reforma přijatá touto vládou nezískala důvěru obyvatel. Celý tento „nový“ systém má jediný opravdový výsledek. Nasměruje v podstatě vynuceně desítky a stovky miliard korun do správy soukromým společnostem a díky tomu jim zajistí značné zisky. Důchodový systém tak stabilizován nebude.

Za třetí. Zatímco policie a státní zastupitelství začalo opravdu tvrdě bojovat s korupcí a to stylem „padni, komu padni“, vláda se stala žábou na prameni. I když je zde nedořešený a otevřený případ ProMoPro, Alexandr Vondra nebyl donucen nést ani politickou odpovědnost za zmizení 400 milionů korun. Tance kolem vydání Vlasty Parkanové jsou již známé.

Za čtvrté. Postava ministra financí Miroslava Kalouska je neudržitelná a nepřijatelná. Jeho zjevný nátlak na policii není možné akceptovat. Jeho vulgární chování a vyhrožování dalším poslancům nastavuje novou laťku politické kultury nejníže, jak je to vůbec možné. Pokud předseda strany hrabě Schwarzenberg říká, že TOP 09 buď ve vládě bude s Kalouskem, nebo v ní nebude vůbec, pak nezbývá než odvolat celou vládu.

Za páté. Vláda nedbá na problémy lidí, ale vyplácí svým věrným výrazné odměny. V poslední době zavedla ministerstva dva nové počítačové systémy, které mají sloužit široké veřejnosti. Jeden nefunguje dodnes a to systém výpočtu a výplaty sociálních dávek. Nyní novináři dokonce zjistili, že devadesát procent prací se dělá na systému starém. Odpovědnost nese ministr sociálních věcí Drábek za TOP 09, který řekl, že pokud se program nepovede rozběhnout, odstoupí. Jak se ukázalo, je pan ministr lhář – software nefunguje, ale on stále sedí ve svém křesle. Druhý je registr motorových vozidel, který stále nefunguje, jak by fungovat měl. Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) také odmítá nést odpovědnost za zbabranou práci a jeho zaměstnanci radí občanům, že když registr nefunguje, tak si mají auto vypůjčit v půjčovně.

Za šesté. Vláda se u moci drží jenom díky přeběhlíkům. Ve skutečnosti již byly přepsány výsledky voleb z roku 2010. Pokračování takového amorálního stavu vede k tomu, že při každé vládní krizi musí kabinet slibovat další a další výhody těm, kdo ji drží svými hlasy nad vodou. Takový stav je neudržitelný a životnost této vlády je proto velmi omezená.

Za sedmé. Vláda již zcela ztratila podporu veřejnosti. Nemá nejmenší důvěryhodnost u občanů. A to nejen kvůli své politice a kvůli hanebným ekonomickým výsledkům – to se vládám v polovině funkčního období stává, na tom by nebylo nic divného – tato vláda ale nemá důvěru u občanů především kvůli stylu vládnutí, aroganci, zjevné politické korupci, kterou povýšila na systém získávání většiny. Proto by měla padnout a co nejrychleji odejit.

Blogy