Priority ČSSD na květnové schůzi Sněmovny

22. května 2016

Vypořádání se s prezidentským vetem školského zákona, protikuřácký zákon, boj proti daňovým únikům, prokazování původu majetku či nová právní úprava, usnadňující splácení hypoték. To jsou hlavní priority, které bude sociální demokracie prosazovat na sněmovní schůzi od úterý 24. května.

Na novelu školského zákona, která zavádí minimální nárok rodičů na bezplatný přístup jejich dětí do mateřských škol, stanoví jednotné přijímací zkoušky na střední školy a povinnou maturitu z matematiky, čeká naše školství již dlouho. Bez ohledu na mediální balast a agresivní tažení části tisku i opozice přináší tato právní norma řadu změn, které měly platit již dávno. Bylo by velkou prohrou vládní koalice, kdyby nedokázala svými hlasy potvrdit již jednou dohodnuté a odsouhlasené znění.

Také u zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, jíž nám pozměněnou vrátil Senát, budeme chtít setrvat na verzi, na níž se shodla vláda i Poslanecká sněmovna. Počítáme se zachováním úpravy vyplývající z pozměňovacího návrhu Marie Benešové a Jana Chvojky. Pokud právnická osoba vynaloží veškeré úsilí, aby zabránila protiprávnímu činu, vyhne se trestnímu postihu.

Ve třetím, závěrečném, čtení projednáme návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Jde o takzvaný protikuřácký zákon. Očekávání nekuřácké většiny, ale i tolerantních kuřáků je jednoznačné. Skoro jako poslední v Evropě chceme omezit kouření v restauracích. Aby měl zákon dostatečnou podporu v závěrečném hlasování, jsme připraveni podpořit i ty rozumné pozměňovací návrhy, které základní princip této právní normy zachovávají.

Cílem novely zákona o spotřebitelském úvěru, která také míří do třetího čtení, je především kultivace trhu nebankovních půjček. Prosazujeme tím vyšší ochranu spotřebitelů. Podpoříme pozměňovací návrhy Václava Votavy v oblasti hypotéčních úvěrů, jež umožní klientům splacení čtvrtiny hypotéky jednou za rok zdarma a úhradu hypotéky v případě prodeje nemovitosti za minimální poplatek.

Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku je jedním z klíčových opatření vlády Bohuslava Sobotky v boji proti daňovým únikům a daňovým čarodějům. Uděláme maximum pro to, aby před parlamentními prázdninami proběhlo druhé i třetí čtení tohoto sněmovního tisku.

Roman Sklenák, předseda Poslaneckého klubu ČSSD

Blogy