Proti glyfosátu i dvojí kvalitě potravin

11. dubna 2019

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Ze svého okolí často slýchám, že jsou to volby nevýznamné či dokonce zbytečné a že europoslanci jsou jen předražení byrokraté, kteří životu v naší zemi nerozumí a když jej přeci jen ovlivňují, tak pouze negativně. Snažím se tento pohled pochopit, ale myslím, že je způsobem spíše nedostatkem informací a negativní kampaní na sociálních sítích či v některých médiích. Chodit k volbám je podle mě obecně správné, občan by měl vyjádřit svůj názor, není důvod se bát a není důvod to neudělat. A že nevíte, koho volit? A proč ne třeba sociální demokracii?

Volby do EP se konají 24. a 25. května 2019 a ČSSD do nich nejde jako favorit, to je potřeba si přiznat. Lepší zisk hlasů, než sociální demokracii přisuzují průzkumy hnutí ANO, Pirátům či ODS. Ale jsou to pouze průzkumy… Možná jen lidé nevědí, že naši europoslanci, zejména Olga Sehnalová a Pavel Poc patří k těm vůbec nejaktivnějším a zejména Olga Sehnalová k těm nejúspěšnějším europoslancům a europoslankyním vůbec.
Je to už nějaký ten pátek, co česká média hromadně referovala o skandální dvojí kvalitě potravin v rámci EU. Na první pohled identické výrobky – stejný název, stejný obal – měl však v různých zemích různé složení. A často to bylo tak, že čím více na východ, tím horší kvalita. Pro Českou republiku rozhodně špatná zpráva. A pak přišla Olga Sehnalová a řekla NE! V lednu 2019 přijal EP její návrh ke směrnici o nekalých obchodních praktikách, který má mít za následek úplný zákaz dvojí kvality. A jestlipak víte, kdo v rámci projednávání stejné směrnice navrhoval sice také zpřísnění, ale pro výrobce o poznání mírnější. Eurokomisařka za hnutí ANO Věra Jourová. Ano, evropští politici dali přednost návrhu sociální demokratky Olgy Sehnalové, a to je moc dobrá zpráva.
A podobný příklad najdeme i u lídra kandidátní listiny do evropských voleb Pavla Poce. Jeho nejviditelnějším a nejhlasitějším bojem je ten proti rakovinotvornému glyfosátu, což je širokospektrální herbicid, tedy extra účinná a extra škodlivá chemie, která sice spolehlivě ničí plevel, ale je škodlivá pro životní prostředí, pro člověka i pro zvířata. A Pavel Poc chce jeho zákaz. A skutečně na tom maká, důkazy si každý může najít během pár chvil na internetu. V celoevropském měřítku chce také zákaz množíren psů a koček. Do třetice pak můžu zmínit jeho důraz na posílení zdravotní péče na prevenci a screening rakovinných onemocnění.
Jak jsem naznačil, ČSSD má schopné, aktivní, nelenivé europoslankyně a europoslance, dobrý tým na kandidátní listině plné vzdělaných a pracovitých lidí. Naší prioritou je zdraví občanů EU, ochrana životního prostředí či energetická rovnováha. Je to málo? Pokud si myslíte že není, přijďte k volbám a dejte svůj hlas zkušeným a připraveným ženám a mužům ze sociální demokracie.

Blogy