J. Hamáček: Proč volit Sociální demokracii?

20. října 2017

Když jsem před pár dny odpovídal čtenářům při online rozhovoru v jedněch internetových novinách, byl jsem v otázce vyzván, abych ve stručnosti uvedl, proč mají lidé dát hlas sociálním demokratům. Není snadné odpovědět v pár větách, přesto jsem se o to pokusil.

Důvod, proč volit sociální demokracii? Nejsme strana jednoho muže, ani marketingový projekt na jedno použití. My sociální demokraté, jsme stranou lidí, kterým není lhostejná budoucnost naší země, kteří věří, že budoucnost České republiky je jako země, kde z ekonomického růstu mají právo těžit všichni občané, a ne jen pár vyvolených. Chceme zemi, kde má každý přístup k dobře fungujícímu a dostupnému zdravotnictví a školství, bez ohledu na aktuální stav vaší peněženky. A v neposlední řadě chceme zemi, kde za roky poctivé práce bude existovat garance důstojného stáří a důchodů. Lidé v čele strany se mění, ale ideály naší strany s téměř 140 letou historií zůstávají neměnné. Pokud sdílíte i vy toto přesvědčení, pak je podle mě jasnou volbou ČSSD," odpověděl jsem. Vím, je to velmi zkratkovité, ale takové bylo zadání čtenáře. A základní vzkaz to v podstatě vystihuje.

Těch důvodů k volbě je samozřejmě mnohem víc. Program, a nejen volební, se opírá o zájmy a potřeby pracujících, seniorů i mladých rodin s dětmi, samoživitelek a samoživitelů, stojí za slabšími, utiskovanými, sociálně znevýhodněným či hendikepovanými. Ti všichni v programu i v práci sociálních demokratů najdou řešení na problémy, které je tíží, ti všichni mají důvod dát jim dnes svůj hlas.

Jedno z velkých témat pro nás bylo navyšování mezd a platů. Slíbili jsme, že na konci volebního období bude minimální mzda 12 tisíc Kč. Dnes je 12 200 Kč. Navyšovali jsme platy hasičům, policistů, vojákům, učitelům, sestřičkám a doktorům, pracovníkům v sociálních službách a dalším zaměstnancům ve veřejném sektoru. Premiér Sobotka například aktivně vstoupil do jednání o navyšování ostudně nízkých mezd v prodejním řetězci Ahold. A podařilo se. Přestože vláda má omezené nástroje, jak zvyšovat platy v soukromé sféře, podařilo se nám a dokazuje to, že vláda může být úspěšná v tlaku na růst mezd.

Byla to také právě ČSSD, která prosazovala zvýšení důchodů a jejich pravidelnou valorizaci. Vzpomínám, jak v předvolebních průzkumech favorizovaný Andrej Babiš byl proti tomu, aby se navyšovaly. A jen až díky tlaku ze strany ČSSD se podařilo seniorům pomoci. Je také dobře, že se nastavilo automatické zvyšování důchodů, které nebude záviset na libovůli nějakého politika. Každoročně boudou zvyšovány o polovinu růstu mezd a o v souvislosti s vývojem cen. Nyní by se důchody měly například zvýšit v průměru zhruba o 500 korun. Když to byla hotová věc, tak najednou právě Andrej Babiš začal změnu k lepšímu prezentovat jako vlastní. Vše se ale může změnit po příštích volbách, ČSSD nicméně nebude v žádné vládě, která by důchody nenavyšovala. Těžko totéž očekávat ale od stran, které byly od samého počátku proti tomu.

Vizí ČSSD je země, kde občané těží z jejího ekonomického růstu, kde investoři vytvářejí dobře placená pracovní místa s vysokou přidanou hodnotou, kde se dostatečně investuje do školství a budoucnosti dětí. Zároveň sociální demokraté chtějí, aby stát poskytl pomocnou ruku těm, kteří se dostanou do nesnází, a oni se mohli znovu postavit na vlastní nohy. Chceme zachovat kvalitní a dostupné zdravotnictví a odmítáme omezování současných důchodů. Lidé, kteří celý život poctivě pracovali, musí mít důstojné důchody, proto budeme pokračovat v jejich pravidelném navyšování.
Stojíme za heslem „Když bohatne země, musí bohatnout i lidé", to heslo vystihuje naše priority a také je jednoznačnou a srozumitelnou odpověď na otázku, proč dnes a zítra volit ČSSD.

Blogy