Proč kandiduji na předsedu ČSSD

17. února 2018

Už tuto neděli si ČSSD bude volit nové vedení. Stane se tak v době, kdy se sociální demokracie ocitá možná v jednom ze svých nejsložitějším období v polistopadové éře. Propad sociální demokracie u voličů nezačal minulý rok, ale je to dlouhodobý trend. Hledání záchrany tu u tradičních voličů, následná orientace na městské liberály a zase zpátky se ukázalo jako slepá ulička. Nový předseda bude muset sjednotit rozhádanou ČSSD a nastartovat ji směrem zpět mezi přední politické strany. Jsem přesvědčený, že ČSSD v této situaci potřebuje ve svém čele autentického sociálního demokrata, který vládne schopnostmi jednání, naslouchání a spojování.

Celý svůj dospělý životě jsem politicky aktivní. Vždy jsem se zajímal o dění kolem sebe a aktivně do něj vstupoval, ať už jako člen a později předseda Mladých sociálních demokratů, zastupitel v Mladé Boleslavi, poslanec, volební manažer nebo předseda poslanecké sněmovny. Nikdy jsem se nebál přijmout výzvy a být tam, kde mě bylo potřeba. ČSSD mi toho dala hodně, mnoho mě toho naučila. A já cítím, že přišel čas, abych jí to vrátil a přijal odpovědnost za její budoucnost. O nic menšího než o budoucnost ČSSD se tu totiž nehraje.

Já jsem člověk, který si celou svou politickou kariéru zakládal na schopnosti jednat. Ale ne tak, abych se s každým dohodl a neměl problémy, ale abych dokázal vyjednat co nejlepší podmínky pro svou stranu a nevznikly konflikty, které by to vše zhatily. Protože kde se jen bojuje, nedá se pracovat. A tak jsem dnes v situaci, kdy mám celou řadu zkušeností, například z vedení poslanecké sněmovny nebo dvou úspěšných volebních kampaní, a navíc dokážu mluvit se všemi názorovými proudy uvnitř ČSSD. Jsem schopen si s nimi všemi sednout k jednomu stolu a domluvit se. A pak s nimi společně pracovat pro sociální demokracii, její voliče a občany.

Mám pevné sociálnědemokratické přesvědčení. Ano, dnes se to mnohým může zdát úsměvné, když řeknete, že jste sociálním demokratem srdcem i duší. Ale já se ani dnes nestydím o sobě prohlásit, že jsem sociální demokrat srdcem i duší. Věřím, že vize funkčního a spravedlivého sociálního státu není mlhavý opar minulosti, za který nestojí za to bojovat, protože tu dnes máme skvělá čísla naší ekonomiky, které se skvěle daří. Dokud tu bude milion lidí, kteří berou 10 až 12 tisíc měsíčně, dokud bude mít každý desátý občan starší 15 let na krku exekuci a dokud bude značná část seniorů prožívat svůj zasloužený důchod v dluzích a počítáním každé koruny, sociálnědemokratické myšlenky budou stále aktuální. A kdo je bude prosazovat a realizovat, když se ČSSD utopí ve vlastní depresi z výsledku voleb a rozhádanosti mezi vlastními straníky? Ne, žádnou jinou politickou sílu, která by prosazovala spravedlivou společnost, tu nevidím.

A proto se ucházím o důvěru členské základny a v neděli budu kandidovat na předsedu ČSSD. Chci svojí tvrdou prací sociální demokracii postavit na nohy, dát jí novou sílu a energii, a vydat se s ní na cestu zpět do popředí.

Blogy