Proč je třeba bojovat za vyšší mzdy?

19. října 2017

Jednoduše proto, že když bohatne země, měli by bohatnout i lidé.

Vládě, kterou vedla Sociální demokracie, se podařilo hodně. Vyvedla zemi z marasmu, který tu způsobily pravicové vlády. Máme slušný hospodářský růst, minimální nezaměstnanost. Vzpomeňme, jaká v Česku vládla nálada před čtyřmi lety. Díky tomu, že se zemi začalo dařit, vznikl tu prostor pro rozpohybování růstu platů. To ale nestačí. Příjmy lidí, pokud bude tlak nadále pokračovat, mohou reálně růst dál. Chceme, aby se lidé měli skutečně výrazně lépe.

Byla to sociální demokracie, která ve vládě vybojovala vyšší platy zaměstnancům ve státní sféře – lékařům, sestrám, učitelům, policistům, vojákům, zkrátka všem, kde to stát může přímo ovlivnit. Pozadu nezůstali ani důchodci nebo rodiny s dětmi. V soukromých firmách jsou však možnosti omezenější, tam musí vytvářet konkurenční prostředí, které zaměstnavatele k vyšším mzdám dotlačí. Vláda zvýšila minimální mzdu, láká firmy, které jsou technologicky na špičce, a proto nabízejí i zaměstnancům slušné podmínky. To jsou všechno páky, které vláda má k dispozici a plně jich využívá.
Jde to sice pomalu, ale začíná to fungovat. Naším cílem je tlak stupňovat, chceme podpořit odbory, aby mohly se zaměstnavateli vyjednávat. Budeme dál navyšovat minimální mzdu. Kritici sice namítají, že se týká jen velmi málo lidí. Je to zjednodušující pohled. A i kdyby to byla pravda, pak od minimální mzdy se odvíjejí i ty další. Jestliže se zvyšují mzdy těm nejhůře placeným, musí se zvyšovat všechny.

Sociální demokracie vždy byla na straně zaměstnanců, hájila jejich zájmy a stejně je tomu i dnes. Kdo poctivě pracuje, musí za to slušně žít. To je jednoduchá rovnice, na které trváme. V době, kdy ekonomika roste a všechna čísla vypadají optimisticky, musí se to projevit v peněženkách občanů a musí tomu odpovídat jejich životní úroveň. Lidé se mě na ulici občas zeptají, jestli to není náhodou utopie. Jsem z Mladé Boleslavi a tam je důkaz, že to jde. Když je schopná Škoda Auto dávat zaměstnancům slušné mzdy, proč by to nebylo možné jinde?

Je ostudné když lídr ANO ve svých bývalých firmách nabízí platy kolem 13 a 15 tisíc. S tím se nemohu ztotožnit. Nikdy se nepřipojíme ke kultu levné práce, který tu prosazuje ANO a ostatní pravicové strany. Poctivě pracující lidé mají nárok na slušnou mzdu, aby mohli spokojeně žít a pečovat o rodinu.

Tento pátek a sobotu půjdou lidé k volbám, aby rozhodli o tom, jakým směrem se naše země bude vyvíjet příští čtyři roky. A budou také rozhodovat o tom, zda budeme mít vládu, která bude podporovat levná pracovní místa a bude ochotná je v případě potřeby obsadit pracovníky ze zahraničí, a nebo, jak chce ČSSD, bude tu vláda, která si za svůj hlavní cíl navyšování platů a mezd lidí.

Blogy