Proč by měla ČSSD vstoupit do vlády

16. května 2018

To, co sociální demokracii odlišuje na dnešní politické mapě od ostatních politických uskupení, jsou ideová konzistence a programová pevnost. Na prosazování idejí a programu musí ale politická strana aspirovat každodenně a pokoušet se svou pozici maximálně využít pro naplnění svých programových priorit.

ČSSD v posledních volbách prohrála i přesto, že vedla úspěšnou vládu. Vítězem voleb se nestala opozice, nýbrž náš koaliční partner, který se lépe dokázal spojit s úspěchy vlády a mnohdy úspěchy ministrů ČSSD. Voliči neodmítli minulé čtyři roky soc. dem. vlády ani program, který ČSSD dlouhodobě prosazuje a reprezentuje.

Někteří spolustraníci říkají, že čtyřletá zkušenost s Andrejem Babišem stačila. Vnímám to právě naopak. Poznali jsme svého koaličního partnera a udělali s ním zkušenost, kdy převzal mnohé z našich priorit do svého volebního programu. Poučili jsme se z chyb a měli bychom využít možnost navázat na naši úspěšnou vládu, a tentokrát již sebevědoměji ukazovat svoji práci a představovat úspěchy veřejnosti.

Není přece správné kapitulovat na možnost prosazovat náš program ve vládní koalici s tím, že partner nás převálcoval, přivlastnil si úspěchy našich ministrů i samotný fakt, že to byla vláda vedená soc. dem., která dala ČR po dlouhé době čtyři roky stability a klidu.

Politika není o ublížených gestech. Vstup do koalice nám umožní mj. navázat na úspěchy naší vlády. Dá nám šanci ukázat lidem, že ekonomický růst, rekordně nízká nezaměstnanost nebo rostoucí mzdy jsou i důsledkem vládnutí soc. dem.

Koaliční dohoda a návrh programového prohlášení vlády je výsledek jednání, za kterým si vyjednávací tým soc. dem. může stát. Dotlačili jsme hnutí ANO k řadě ústupků, jako je zrušení neproplácení nemocenských dávek v prvních třech dnech nemoci. Postoj hnutí ANO a jeho vlády v demisi byl ještě v březnu striktně odmítavý.

Stejně vláda Andreje Babiše v demisi odmítala zálohované výživné. V návrhu programu koaliční vlády ČSSD prosadila, že vláda bude hledat řešení pro případy, kdy druhý rodič neplatí výživné. S tím souvisí i sama otázka obsazení ministerstva práce a sociálních věcí.

Hnutí ANO na počátku nepřipouštělo možnost, že by MPSV přepustilo soc. dem. Andrej Babiš dokonce přišel s konstrukcí, že ČSSD náleží dle volebního výsledku pouze dvě a půl ministerstva. Tvrdá jednání a neústupnost vyjednavačů ČSSD zajistila pro soc. dem. pět ministerských postů, kdy ANO se nakonec podvolilo a přenechalo soc. dem. právě i MPSV.

Toto považuji za jeden z klíčových úspěchů vyjednávání. Jako předseda chci, aby vládní priority, které jsou pilíře programu soc. dem., prosazoval ministr práce a sociálních věcí za ČSSD. Nechci připustit, abychom pro vlajkové body našeho programu museli zvedat ruce z opozičních lavic.

Pokud jsme prosadili do programového prohlášení vlády navýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun do konce volebního období, je přeci v zájmu soc. dem., aby toto prosadil náš ministr. Pokračovat v navyšování důchodů, které začala předchozí vláda, je nejen potřebné, ale pro soc. dem. je to dokonce morální povinnost.

Nominace Andreje Babiše na premiéra je politickou odpovědností ANO a rozhodnutím prezidenta republiky, koho pověří sestavením vlády. ČSSD opakovaně a jasně řekla, jaký je její pohled na trestně stíhanou osobu ve vládě.

Jako strana máme mnohem přísnější nároky na své kandidáty a volené zástupce. Z toho nehodláme slevovat ani po případném vstupu do vlády s ANO. Proto jsme prosadili do koaliční smlouvy záruky a pojistky. Pokud dojde i jen k prvoinstančnímu odsouzení jakéhokoliv člena vlády, je onen člen povinen odstoupit. Pokud tak neučiní, koaliční smlouva pozbývá platnosti. Další pojistkou je, že rezignace všech pěti členů vlády nominovaných soc. dem. znamená rezignaci předsedy vlády a tím pádem konec celé vlády.

Žádná koaliční smlouva jako politická dohoda není právně vynutitelná. Je to ale veřejný závazek a vzájemný slib partnerů před všemi občany ČR. Věřím v sílu naší demokracie a odhodlání našich občanů bránit určité hranice, co je ještě v politice a veřejném životě přípustné. Pokud by se Andrej Babiš jako předseda vlády a ANO rozhodl nedodržet tento svůj koaliční závazek, jsem přesvědčen, že nebude stát ANO pouze proti soc. dem., ale proti velké většině občanů ČR.

Jan Hamáček, předseda České strany sociálně demokratické

Zdroj: deník Právo, 16. května 2018

Blogy