Plány ministra Kalouska směřují k tomu, aby důchodovou reformu zaplatili sami důchodci

15. listopadu 2010

Dnešní interview ministra financí Miroslava Kalouska pro Hospodářské noviny potvrzuje ty nejhorší obavy o plánech vládní koalice do budoucna. Najednou se dovídáme, že smyslem existence Nečasovy vlády je důchodová reforma a nikoliv rozpočtová zodpovědnost (dříve vláda „rozpočtové zodpovědnosti“). Tato reforma musí proběhnout za každou cenu, s opozicí se o ní bavit nebudeme a zaplatí ji především důchodci, sdělil dnes národu ministr financí Kalousek.

Proč by jí měli zaplatit především důchodci? Jednoduše proto, že hlavním zdrojem jejího financování má být sjednocení sazeb DPH na úrovni 19%. Tedy DPH na potraviny, léky, byty a třeba také noviny a lístky na fotbal se zvedne z 10% na 19%. Položky se sníženou sazbou DPH dominují ve spotřebním koši důchodců. Aktivní část obyvatelstva má již větší část spotřebního koše ve vyšší sazbě a tudíž dostane malý bonus snížením horní sazby DPH z 20% na 19%. No a vůbec nejlépe na tom budou podnikatelé, kteří jsou schopni dostat nemalou část své osobní spotřeby do průběžné spotřeby firmy a tudíž je pro ně výše sazby DPH málo důležitá. Ministr financí chce tak pokračovat ve své arogantní police, kdy za krizi musí platit především ti nejslabší, ti co jsou schopni nejméně se bránit.

ČSSD jednoznačně odmítá tzv. důchodovou reformu, která na úkor důchodců má zajistit vysoké příjmy pro finanční instituce, které budou spravovat kapitálové penzijní fondy. Důchodový problém je třeba řešit reformami průběžného systému a revitalizací tzv. třetího pilíře dobrovolného penzijního připojištění.

Ministr financí rád mluví o šetření, ale v některých případech je velmi plýtvavý. Již dlouho se mluví o tom, že občané by měli mít možnost nákupu státních obligací napřímo. Byl to původně návrh ČSSD, který si osvojila stávající vládní koalice. Bylo by to vzájemně výhodné pro občany i stát. Občané by měli větší výnos ze svých peněz a stát by ještě ušetřil, neboť by mohl platit nižší úrok za tento typ obligací. Nu a pan ministr slíbil tento druh obligací na rok 2012! Včera bylo pozdě. MF by mělo vydat akcie pro občany nejdéle do 30. června 2011. Podporu ČSSD pro tento krok má. Pan ministr financí by měl ukázat, že není ani neschopný, ani nepodléhá tlaku lobbistických skupin.

K zamyšlení je také zcela jistě názor ministra Kalouska na spotřební daň z nafty. Je jasné, že v ČR jsme to přestřelili s výší této daně. Návrh na snížení této daně o 2,50 Kč z dílny Věcí veřejných je skutečně asi přehnaný, ale snížení někde v oblasti 1-2 Kč na litr je plně legitimní návrh, který podpoří aktivními kroky i ČSSD. Argument, že postupně dojde k harmonizaci na vyšší úrovni, je lichý. V mezidobí může ČR přijít o miliardy korun daňových příjmů jen díky nepružnosti ministerstva financí. U této daně je možné poměrně pružně měnit výši daně. A ministr financí by měl hledat cesty ke zvýšení daňových příjmů a ne hledat argumenty, proč dělat nic!

Blogy