Pijeme jako před popravou

14. září 2012

Zemřelo 18 lidí, jestli toto neštěstí skončí pouhým zjištěním a potrestáním jednoho malého prodejce a nepoučíme se jak kontrolovat, trestat a potírat byznys s lidským neštěstím, všichni tito lidé zemřeli zbytečně.

Léta nikoho ze zodpovědných netrápily statistiky o spotřebě alkoholu v naší republice. Naše první místo v Evropě bylo bráno v duchu: “Jací junáci jsou ti Čechové, čím víc toho kdo vydrží, tak je větší chlap, chlapi pili a pít budou vždycky“ Zlehčovali jsme a švejkovali, pokud to šlo. Marně odborníci připomínali, že u nás pijí i dvanáctileté děti. Nechtěli jsme slyšet o otřesných zdravotních a sociálních dopadech alkoholismu a nikdy jsme proti tomu nic smyslu plného nezačali dělat. 

Nic jsme nedali na varovná upozornění, že naši mladí se propili na první místo v Evropě. Žádná opatření proti těm, co nalévají alkohol mladistvím jsme nezavedli, nikdo není trestán, žádná hospoda, nálevna, diskotéka nebyla zavřena. Nikomu nebyla udělena exemplární pokuta. Byznys jede nerušeně dál. 

A tak jsme se posunuli o příčku výš. Nejenom že pijeme alkohol, který nemáme snahu zdanit, ale otravujeme se svinstvem, které nemá v civilizované Evropě obdoby. A jsme zase na stránkách evropských novin. 

Jak se nám čte, že naši mladí jsou první v užívání drog? Vrabci si cvrlikají na střeše, že Česko je střediskem porno průmyslu, pedofilové si u nás podávají dveře, pašují se přes nás kradená auta. A přitom vláda chce zvýšit daně, které stejně neumí vybrat a ke všemu tomu snižuje stavy policie.

Blogy