Na vládní reformy doplácejí více ženy

20. června 2012

Nedávno jsem srovnal průměrné platy v sociálních službách na jedné straně a ve finančnictví a pojišťovnictví na straně druhé. Ti, kdo se starají o peníze, dostávají dvouapůlnásobek toho, co si vydělají ti, co se starají o lidi. A to jsou vesměs ženy. I to něco vypovídá o naší společnosti.

Ve své knize Cesty z krize tvrdíte, že reformy pomáhají více mužům než ženám. Můžete to přiblížit?
Nelze to říci o každé z nich. Některé ženy mohou získávat, například ty, které jsou na vyšších pozicích v podnikatelském sektoru, ale těch je tak jako tak málo. Ženy jsou totiž častěji nezaměstnané, mají obtížnější vstup na trh práce, doplácejí na to i v důchodovém systému.
Mnohem více je jich zaměstnáno ve veřejném sektoru, který současná vláda rozvrtává a škrtí a kde jsou průměrné platy nižší. Snižuje se podpora rodinám s dětmi, ať už jde o porodné, rodičovský příspěvek či dětské přídavky. Málo se ví, že od začátku loňského roku byl zrušen sociální příplatek pro matky samoživitelky.
Pro tyto ženy, které se skutečně samy starají o děti a nemají nadprůměrné příjmy, to znamená snížení životní úrovně. A dopadá to zejména na jejich děti, které dostanou horší vzdělání, což snižuje jejich výhled na budoucí uplatnění.

Tvrdíte, že veřejné služby jsou v ohrožení. Proč?
Ano. Pojďte počítat se mnou. Hasiči, policisté, učitelé, zdravotníci, kulturní pracovníci, pracovníci v sociálních službách, ve veřejné dopravě, ve veřejné správě. To jsou sektory veřejných služeb, které jsou dlouhodobě brány na hůl. To se nemůže neodrazit v tom, jaký je statut pracovníků či jaké služby jsou poskytovány.
Dnes už vám policejní prezident řekne, že pokud má odejít dalších osm tisíc policistů, nebude policie schopna trestné činy vyšetřovat, ale pouze registrovat. Co to je za veřejnou službu? Vezměte si průměrné platy v sociálních službách na jedné straně a ve finančnictví a pojišťovnictví na straně druhé. Ti, kteří se starají o peníze, dostávají dvouapůlnásobek toho, co si vydělají ti, kteří se starají o lidi. I to něco vypovídá o naší společnosti...

To by se společenský systém musel změnit od základů...
Kapitalismus, tak jak se teď prosazuje na globální úrovni, vytváří spoustu napětí a problémů na úrovni národních států. Nejsme to jen my. Podívejte se na Španělsko, Itálii, Francii, Řecko, Irsko. Tedy země, které mají výrazné problémy s rostoucí nezaměstnaností, velkou nerovnováhou veřejných rozpočtů a s rostoucím sociálním napětím. Už jsme ve fázi, kdy se mnoho lidí dlouhodobě zamýšlí nad tím, jak dál a jak jinak...

Myslíte tedy, že v současnosti nastala ta zlomová doba, kdy krystalizuje ve společnosti něco nového?
Určitě. Velmi bude záležet na politické reprezentaci a kompetencích státu. Zda se celá politická reprezentace, vláda a opozice dokážou shodnout na základních krocích a zda stát bude posléze schopen tyto kroky realizovat.

Tento rozhovor vyšel v časopise TÝDEN 4. května 2012.

Blogy