Ministr Heger zapalující, hasící…

25. března 2011

Je skutečně nepřijatelné, aby vláda řešila dopady nepromyšleného experimentu se sjednocováním sazby DPH na 17,5% tím, že občanům ke zvýšení DPH ještě přidá výrazné zvyšování poplatků ve zdravotnictví či sníží úhrady ze zdravotního pojištění za nejběžnější zákroky v oblasti zubní péče.

Vláda Petra Nečase hasí požár, který sama založila. Stejně tak ministr Heger, který v minulých dnech nijak neprotestoval proti ničivým dopadům zvyšování DPH na zdražování zdravotní péče a léků. Zvýšení DPH, na kterém se dohodla vládní koalice, zdraží mimo jiné léky, zdravotní potřeby a pomůcky, dodávky vody a dodávky tepla, což zvýší výdaje v oblasti zdravotní péče v roce 2012 minimálně o 4 až 5 miliard korun ročně. A v roce 2013 o 6 až 7 miliard korun.

S tímto zvýšením výdajů však koalice ve svých reformních záměrech nepočítá a nijak ho rozpočtově neřeší. Ministr Heger nyní přišel s návrhem na zvýšení téměř všech poplatků, které od roku 2008 platí občané za poskytování zdravotní péče. Posléze navrhl, že si lidé budou platit i běžné amalgánové plomby. Nakonec si myslí, že by se dalo ušetřit na omezení standardní zdravotní péče. Vše tedy jen na úkor pacientů, ani náhodou nic na úkor farmaceutických firem či pojišťoven.

Takový postup ČSSD jednoznačně odmítá jako zcela sociálně neúnosný a nesystémový.

ČSSD žádá vládní koalici, aby přestala ignorovat a tajit dopady zvyšování DPH na výdajovou stranu veřejných rozpočtů a představila jasný plán, jak zabrání hrozícímu prohlubování schodku v systému zdravotního pojištění tak, aby nebyli poškozeni pacienti a ohrožena dostupnost a kvalita zdravotní péče. Připomínáme rovněž, že vláda neřeší dopady zvýšení DPH na další oblasti veřejného sektoru, včetně výdajů na školství.

Na příkladu zdravotnictví a školství se ukazuje se, že vládou představená tzv. důchodová reforma, založená na zvýšení DPH, nevede ke stabilizaci veřejných rozpočtů, ale naopak k prohlubování schodku státního rozpočtu a tím i tempa zadlužování státu.

Skutečná důchodová reforma by měla veřejné rozpočty dlouhodobě stabilizovat, ne je posílat do stále hlubšího deficitu. Nečasova důchodová reforma tak není žádným udržitelným řešením, ale čistokrevnou rozpočtovou katastrofou.

Blogy