Marasmus levné ekonomiky

22. května 2018

Někteří analytici varují, že mzdy v českých průmyslových firmách se zvyšují bezhlavě a nezodpovědně. Příkladem je dle nich unikátní situace ve Škodě Auto, ve které měli dělníci za minulý měsíc díky mimořádným bonusům na výplatní pásce 100 tisíc korun hrubého. Na to, zda se zvyšují mzdy v českých průmyslových firmách bezhlavě a neodpovědně, se tento týden ptal spolupracovník LN Jan Macháček ve své pravidelné rubrice.

V úvodu odpovědi na tuto otázku, je však podstatné zmínit, že růst mezd ve Škodě Auto je pozitivní (respektive adekvátní), ale bohužel jen ojedinělý případ dobré praxe v boji proti nízkým mzdám. V celorepublikovém měřítku na tom český pracovník zase tak dobře není. Vždyť ani dvě třetiny zaměstnanců nedosáhne svým výdělkem na průměrnou mzdu, natož aby na výplatní pásce viděli škodovácký 100 tisícový bonus. Namísto toho mohou naši zaměstnanci pozorovat čím dál větší odliv kapitálu z Česka do zahraničí a slýchat hromadu výmluv, proč nelze zvyšovat mzdy – nevyjímaje pohádek s nesmyslnými apokalyptickými scénáři a výhrůžkami, že v případě byť jen pomyšlení na vyšší mzdu o svou práci přijdou.

Zářným příkladem z „druhého břehu" je belgická centrála ČSOB, která přes hromady odměn pro své vedení ani neví, že v Česku nějaké zaměstnance má. Čeští zaměstnanci pracující s hrubou mzdou 16 000 korun zde slýchají, že její zvýšení je pro banku údajně existenční problém. Byť v Česku generuje stále větší zisky; ty se ale namísto ve mzdách těch, kteří se o ně zasloužili, nenávratně ocitají v zahraničí.

Nízké mzdy a vysoký odliv kapitálu jsou bohužel dědictvím minulosti, které si neseme od raných devadesátých let. Takzvanou levnou ekonomiku, kterou z nás tehdejší transformátoři hospodářství vytvořili, je třeba odbourat. Vyměnit ekonomiku výroby meziproduktů za výrobu s vyšší přidanou hodnotou. Po vzoru všech zemí, kterým se povedl ekonomický „skok", bychom si měli vydefinovat sektory, ve kterých se můžeme v celosvětovém měřítku poměřovat, jako je například výroba nanotechnologií či letecký průmysl, a cíleně je podporovat. Od českých stakeholderů bych očekával trochu víc představivosti. „Business as usual" nezmění nízké mzdy „as usual".

V prvním kroku musí vláda konečně připravit pořádnou hospodářskou strategii, která by mohla českou ekonomiku z marasmu levné ekonomiky s levnými mzdami vysvobodit. Dokázal bych si představit, že taková strategie by byla obsažena v programovém prohlášení vlády, která by přemýšlela moderně a progresivně. Nakonec bychom se mohli dočkat toho, že požadavek odborů na důstojné mzdy nám nebude připadat jako z jiného světa, ale jako něco, co je naprosto přirozené.


Text vyšel ve zkrácené verzi 21. května 2018 v deníku Lidové noviny

Blogy