Komu ku prospěchu?

21. února 2011

Premiér Petr Nečas se vyjádřil k dohodě nad penzijní reformou tak, že koalice prokázala základní důvod své existence. Osobně jsem přesvědčen, že tímto důvodem je privatizace penzijního systému, za kterou stojí privátní penzijní fondy a jejich zaměstnanci z Bezděkovy komise.

Základem chybného scénáře důchodové reformy vládní koalice je neschopnost analyzovat důvody současného deficitu průběžného penzijního systému. Za tímto propadem stojí zejména snížení odvodů na sociální pojištění a jejich zastrojování a také dopady hospodářské krize. Nicméně i v návrhu koaliční reformy se dále hovoří o snížení odvodů za zaměstnance o 1,8% a zejména o vyvedení 3% z tohoto systému. Což bude znamenat další podkopání průběžného systému, na který doplatí lidé s nízkými a středními příjmy, invalidé a současní důchodci.

Podle profesora J.Vostatka jde současný návrh proti doporučení Světové banky, která doporučuje tzv. Panevropský penzijní systém. ODS, TOP 09 a VV se zhlédly v reformě, která se nikde na světě neosvědčila a naopak podkopala financování důchodů v řadě evropských zemí. Prostě lobbyisté a vládní koalice vnucuje české společnosti špatnou reformu, na kterou ve svém důsledku doplatí všichni, ovšem vyjma vlastníků soukromých penzijních fondů.

Tato vláda není vůbec zodpovědná, jak tvrdí. Za prvé lhala včera, lže dnes a lhát nadále bude, protože se zaklínala nezvyšováním daní a navrhuje sjednocení DPH na 20%. Část těchto peněz sice půjde na kompenzaci rodin s dětmi a na zvýšení důchodů, ale je otázkou jak dlouho. Opravdu úsměvné jsou slova předsedy sociálního výboru poslanecké sněmovny M.Vacka, který tvrdí, že ponechání nižší DPH na chleba, mléko, zeleninu a další čtyři produkty je velkým úspěchem Věcí veřejných. Pan poslanec zřejmě zapomněl na sliby této politické strany před volbami, tak jako zřejmě zapomněl, že nežijeme ve středověku, ale v 21.století. Chléb a hry ať si s prominutím strčí za klobouk a začne konečně přemýšlet.

Ministr financí M.Kalousek namísto jasných čísel o výši budoucích penzí nás balamutí tezí, že zvýšení DPH a nepovinné opt-outy dlouhodobě zlepší kondici českého důchodového systému. Přitom mezinárodní zkušenosti jasně ukazují, že státem poskytované penze jsou o 10% levnější než penze vyplácené privátními fondy. Výnosy soukromých penzijních fondů jsou velmi nízké a pokud by stát nepřispíval svým příspěvkem, nekryly by ani inflační znehodnocení. A pokud bude platit, že nebude možno si vložené peníze při odchodu do penze jednorázově vybrat či že ani po úmrtí se nestanou předmětem dědictví, pak se ptám, pro koho budou takto zajištěné fondy výhodné. Rozhodně ne pro budoucí penzisty.

Zvýšení DPH se negativně dotkne nejen jednotlivých rodin a občanů naší země, ale zároveň zvýší náklady výrobcům a zhorší konkurenceschopnost českých výrobků. Tím dojde k dalšímu zpomalení hospodářského růstu, bude stagnovat nezaměstnanost a zvýší se výdaje i státu. Premiér P.Nečas by měl celému národu doložit své tvrzení, že když se neudělá ona lobbyistická důchodová reforma, tak že budeme chudí důchodci.

Podle řady odborníků a zejména ekonomů je nutno odmítnout takovýto návrh reformy a přijmout návrhy Světové banky či převzít osvědčený švédský penzijní model. Ale nejprve je nutno stabilizovat příjmovou stránku průběžného penzijního systému návratem sociálních odvodů do doby před Topolánkovým reformním batohem. A pokud zvyšovat DPH, pak tento výnos použít smysluplně například na snížení zadlužení České republiky. Vždyť již současný penzijní systém umožňuje dobrovolné připojištění pro ty, kteří odpovědně uvažují. Hazard, který skrývá současný návrh vládní koalice je nutno širokou veřejností důrazně odmítnout.

Blogy