John a VV na ministerstvo vnitra nepatří

28. června 2010

Vznikající pravicová koalice velmi často deklaruje odhodlání bojovat s korupcí. Zda to myslí vážně se nyní ukáže na konkrétním případě – obsazení funkce ministra vnitra v nové vládě. Pokud bude stát v čele ministerstva zástupce strany Věci veřejné, bude Petr Nečas čelit celé své funkční období vážnému podezření z nepřijatelného a nebezpečného střetu zájmů.

Zakladatelem, sponzorem a vyjednávačem strany Věci veřejné je Vít Bárta, spoluvlastník firmy ABL, jedné z největších bezpečnostních agentur v zemi. Bezpečnostní problematika přitom spadá právě do kompetence ministerstva vnitra. S bezpečnostní agenturou ABL v minulosti spolupracovali i další významní představitelé Věcí veřejných. Tato strana je také často označována za pražský podnikatelský projekt, napojený na podnikatele, mající zájem ovlivňovat veřejné dění a také veřejné zakázky.

Svěřit ministerstvo vnitra do rukou zástupce Věcí veřejných tak znamená riziko privatizace tohoto klíčového ministerstva do rukou jedné bezpečnostní agentury či úzké podnikatelské skupiny. Pokud Petr Nečas nyní podlehne tlaku Věcí veřejných, je zřejmé, že podobným tlakům bude podléhat i příště. Bude slabým předsedou vlády a boj s korupcí zůstane pouze na papíře. Stejně, jako to bylo v dobách Mirka Topolánka a Marka Dalíka. Změní se jen jména kmotrů.

Nelze sedět na dvou židlích. Nelze bojovat s korupcí a přitom privatizovat veřejné služby v oblasti bezpečnosti do rukou podnikatelských či jiných zájmových struktur. A je jedno, zda se jmenují ABL nebo VV.

Blogy