Jen nám líto, ale nemáme na to, pane ministře

26. srpna 2010

Ministr vnitra Radek John na své poslední tiskové konferenci sehrál další z řady svých groteskních vystoupení, jehož obsah byl daleko smutnější, než jeho provedení. Ohlašování miliardových škrtů, které poškodí náš záchranný integrovaný systém, ztíží práci hasičům a policistům měl Radek John připravené s patřičnou dramatizací. Struktura a argumentace jednotlivých škrtů ovšem naplno odhalila, jak nekompetentní člověk v současné chvíli toto klíčové ministerstvo vede.

Je smutné, že musíme v denním tisku číst rozhovor s ministrem vnitra, jehož zřejmě jedinou programovou prioritou je „vymazlenost“ resortu, a který se až nyní konečně přiznává k tomu, že „řídit vnitro se musí teprve naučit“. Petr Nečas podřídil své touze stát se premiérem vše – včetně jmenování Radka Johna ministrem vnitra přes všechna varování a pochybnosti. Dnes už musí všichni vidět, že tento krok poškodil nejen samotného ministra, bránice českých novinářů, policisty a hasiče, ale především bezpečnost všech občanů naší země.

Ministr vnitra nezvládl základní věc – nedokázal si ani jako místopředseda vlády a předseda nepostradatelné koaliční strany u ministra Kalouska obhájit daleko menší škrty, než 8,3 miliardy korun. Tady totiž nejde jen o peníze, tady může jít o život. O život lidem, ke kterým se včas nedostanou záchranáři nebo policie.

Nesmyslnost Johnových kroků vyjadřuje i otevřená výzva k odchodu policistů („opravdovou tragédií by bylo, kdyby žádný policista neodešel“), ponoukání, aby „podnikatelé kupovali nepotřebný nemovitý majetek vnitra a udělali tak výhodný kšeft“ nebo nabídka současných hasičských aut jako „veteránů do muzeí“.

Pane ministře, dovolím si Vám připomenout, že na těchto „veteránech“ zachraňují hasiči lidské životy. A díky škrtům, které jste nedokázal nijak redukovat ani přesměrovat, budou hasiči na těchto nevyhovujících „veteránech“ riskovat při záchraně druhých své životy dál.

Anebo možná nebudou. Vždyť jste je vyzval, aby odešli a děláte vše pro to, aby to skutečně udělali. Pak už Vám tam zbudou opravdu jen ti veteráni.

Je na čase, abychom si všichni uvědomili destrukci takových škrtů. Zatím jsou to jen čísla na papíře, ale až začnou první zkušení policisté balit věci, až začne masivní nedostatek odpovídajícího vybavení, až nebude na benzín pro hasičská a policejní auta ani v těch nejnutnějších případech, pak opravdu všichni naplno pocítíme, jak vypadá „rozpočtově odpovědné řešení“.

Je na čase otevřeně říci: „Pana ministře Johne, je nám líto, ale škrtáme Vás, nemůžeme si Vás dovolit – prostě, nemáme na to!

Blogy