Jan Hamáček: Těžká volba pro ČSSD, správná volba pro zemi

24. května 2018

ČSSD vstoupila do čtyř týdnů, které rozhodnou o pozici, kterou se ČSSD rozhodne zaujmout v české politice, a tím i o budoucí podobě vlády České republiky.

Na jedné straně je cesta převzetí tíhy vládní odpovědnosti a každodenní práce naplňování našich programových slibů. Na straně druhé pak některými až idealizovaný pobyt v opozičních lavicích a zpytování svědomí. Jaká je reálně opoziční budoucnost ČSSD? Není to jen o tom, jít si sednout do opozice a „kontrolovat" vládu. O jakou vládu vlastně půjde? Vládu opírající se o extrémisty z SPD? Rozumím, že někteří mají odmítavý postoj ke vstupu do vlády a nahlížejí na budoucnost prizmatem minulých čtyř let. Má ale ČSSD proto odevzdat následující čtyři roky extrémistické pravici?

Jsme sociální demokracií, která vždy hájila a bojovala za demokratické hodnoty v naší republice. Nemáme snad odpovědnost vůči naší zemi v situaci, kdy stojí před hrozbou přímého vlivu fašizujících názorů a idejí na vládu a směřování země? Povolební matematika nás staví před rozhodnutí mnohem větší, než jen co je nejpohodlnější pro ČSSD samotnou.

Někteří členové říkají, že jedinou cestou pro ČSSD je vydat se do opozice a stát se jasnou levicovou opozicí vládě. Nevidí naši senátoři včetně Jiřího Dienstbiera, o co se snaží již půl roku současná Babišova vláda v demisi? Přebírají témata a program soc. dem. Kopírují mnohé naše nápady a priority. V opozičních lavicích nám hrozí, že budeme opozicí vůči našemu vlastnímu programu.

Nebo budeme muset z opozičních lavic hlasovat pro sociální zákony, které bude Andrej Babiš vydávat za své a bude si uzurpovat pozici jediné strany hájící zájmy a postavení běžných občanů.

Opozice v podání Jiřího Dienstbiera znamená definitivní odevzdání našeho programu hnutí ANO a 15 hlasů našeho poslaneckého klubu navrch, který bude muset pro náš program prosazovaný hnutím ANO hlasovat. Nebo budeme opozicí svému vlastnímu programu? Chápu, co naši senátoři říkají a před čím varují. Jsem nicméně přesvědčen, že cestou pro ČSSD není program Antibabiš a boj po boku Miroslava Kalouska a Petra Fialy. Opoziční ODS ve volbách posílila o 4 procenta a TOP 09 se do Sněmovny málem nedostala vůbec. V součtu obě pravicové strany v opozici dokonce ztratily.

Při diskusích v některých regionech slýchám, že jeden průšvih stačil. Ptám se, co byl ale ten průšvih? Výsledky minulé vlády ČSSD? Rekordní růst ekonomiky? Mizivá nezaměstnanost? Růst platů?

Průšvih přeci nebyl, že bychom nedokázali vládnout a prosazovat náš program vedle hnutí ANO.

Průšvih byl, že si sociální demokracie nechala soustavně brát svá témata a že se naší prací chlubil někdo jiný.

Průšvih byla naše komunikace s občany. Pojďme se poučit z uplynulých čtyř let a prodat lépe naši každodenní práci pro lidi. Nenechme, aby nám zkušenost s hnutím ANO byla závažím, ale aby se stala poučením, které z nás udělá silnějšího partnera.

Vyjednali jsme silné zastoupení ČSSD ve vládě s přímým obsazením ministerstev, která mají velký dopad na většinu běžných občanů. Třetinové zastoupení ve vládě nám otevírá možnost realizovat program pro celou zemi a oslovit více než našich současných 7,29 procenta voličů.

ČSSD se nabízí šance překonat náš současný marginální politický vliv a mediální nevýraznost. Nejen při obsazování ministerských postů, ale i dalších politických pozic musíme klást důraz na kompetenci a schopnost dobře obhajovat soc. dem. program.

Budu bezpodmínečně vyžadovat, aby se vedení námi spravovaných ministerstev soustředila na řešení problémů naléhavých pro občany a své kroky a opatření vysvětlovali soustavně veřejnosti.

Riziko trestně stíhaného premiéra si uvědomujeme v ČSSD všichni. V tom nejsme v ČSSD rozděleni na dva tábory. Probíhající kauzy z minulosti podnikání Andreje Babiše skutečně vzbuzují pochybnosti. Je správné, že se jimi zabývá policie a státní zastupitelství a média jejich vývoj sledují.

Nicméně zatím je pozice Andreje Babiše definována jeho vítězstvím ve volbách a pevným přesvědčením prezidenta republiky jej jmenovat opakovaně premiérem.

Je třeba rozbít současný střet zájmů, kdy vyšetřovaný premiér má vliv na ministerstvo vnitra a policii. Obsazením ministerstva vnitra může ČSSD garantovat občanům, že orgány činné v trestním řízení budou mít maximální volnost pro své nezávislé vyšetřování.

Zdroj: deník Právo, 24. května 2018

Blogy