Fungující stát prosadí jen silná vláda

20. října 2013

Hlasovat ve v klíčových volbách do Poslanecké sněmovny půjdeme už za pět dnů. Po sedmi letech neúspěšné vlády pravice je konečně šance na změnu. Lidé si předčasné volby přáli, je potřeba je proto k pozitivní změně v naší zemi skutečně využít. Pravicová vláda ODS a TOP 09 selhala, dostala zemi do vleklé recese, zadlužila stát o 850 miliard, snížila reálné příjmy občanů, ztrojnásobila DPH na potraviny a léky, prosadila velmi sporné církevní restituce, které začínají okusovat už i areál Pražského hradu.

ČSSD jednoznačně vylučuje povolební spolupráci s ODS nebo TOP 09. Tyto strany jsou pro nás díky své minulé i současné politice nepřijatelné. Právě ODS a TOP 09 a jejich vedoucí politici nesou největší odpovědnost za selhání Nečasovy vlády, za její experimenty na lidech, za znechucení občanů z politiky.

Volby které jsou před námi, rozhodnou mimo jiné o poplatcích ve zdravotnictví, o valorizaci důchodů, o výši minimální mzdy, o snížení DPH na léky, o zrušení tzv. druhého pilíře, o podobě církevních restitucí, o dostupnosti zdravotnictví a vzdělání, o zkrocení exekutorů a lichvářů, o tom zda budou dostupné kvalitní české potraviny. I proto jsou tak důležité.

Pravice nezmizela. Jen přeskupuje síly podobně jako před volbami v roce 2010. TOP09 M. Kalouska se může společně s ODS  dostat do vlády prostřednictvím ANO Andreje Babiše. Miliardář Babiš nikdy koalici s ODS nebo Kalouskem výslovně nevyloučil. Hlas pro ANO je tak i potenciálním hlasem pro Kalouska a Němcovou v příští vládě.

Hrozí riziko, že malé strany půjdou cestou Věcí veřejných. Nejprve pravici kritizují, pak se s ní obejmou.  Znovu tu můžeme mít nové Drábky , vleknoucí se vládní krize a Kalouska ve vládě.  Tomu musíme  zabránit.

Hlasy pro malé strany mohou také snadno propadnout. Například u rozhádaných Zemanovců evidentně hrozí, že se stejně jako v roce 2010 nedostanou do sněmovny a hlasy jejich voličů budou přerozděleny i ve prospěch ODS a TOP 09.

Nové strany se velmi často rozpadnou dříve, než stačí splnit cokoliv z toho, co slibovaly. Komerční strany, zorganizované na poslední chvíli bohatými podnikateli, budou po volbách připomínat pytel blech. Vzpomeňte si na VV. Co po nich zůstalo? Postavit na takových stranách stabilní vládu, která vydrží čtyři roky, je nemožné.

Do politiky se v těchto volbách rovněž snaží vrátit lidé, kteří nesou odpovědnost za marasmus minulých tří let. Vít Bárta a další véčkaři kandidují za Úsvit Tomia Okamury.  Pokud uspějí, skandály s nimi spojené budou nepochybně pokračovat.

Platí také, že čím více stran ve Sněmovně bude, tím slabší vláda nás čeká, tím hůře se bude hledat shoda. Malé strany velmi často vydírají, aniž by k tomu měly od občanů odpovídající mandát. Tříštit hlasy mezi příliš velké množství politických stran znamená koledovat si o absolutně neakceschopný Parlament.

V zemi, kde téměř nic nefunguje tak jak má, potřebujeme dobře fungující stát. Ten může prosadit jen silná a stabilní vláda sociální demokracie. Sociální demokracie je dnes jedinou politickou silou v zemi, která může sestavit soudržnou a kompetentní vládu, která unese tíži odpovědnosti a nebude vláčet každý měsíc naši zemi nějakou novou politickou krizí. Lépe spravovaný stát může prosadit jen vláda nezávislá na politickém vydírání malých stran, pletichách a hájení parciálních zájmů. Jen silná vláda může odřezat státní penězovody vedoucí k soukromým skupinám.

Obracím se proto na všechny občany a žádám je: Prosím, přijďte k volbám. Dejte sociální demokracii skutečně silný mandát. Je nutno rozhodnout jednoznačně. Dobře fungující stát, který bude pracovat pro své občany, prosadí jen silná vláda!

Blogy