Důkaz o privatizaci státní správy

21. dubna 2011

Náměstek ministra Bárty Sýkora pobíral podle Mf DNES druhý plat od účelové firmy, která peníze na výplatu náměstka dostávala od ABL. Po všech dohadech a spekulacích je to první důkaz o tom, že privatizace státní správy za vlády Petra Nečase skutečně začala a má své první výsledky. To, že privatizace ministerstev nejlépe probíhá právě v gesci Bárty a ABL se dalo očekávat, byl to jeden z důvodů, proč ABL tolik investovala do vlastní politické strany VV.

Premiér Nečas bude mít nepochybně radost, konečně první vládní reforma, která již plně funguje. A určitě ho bude mrzet, že právě úspěšný Bárta musel z vlády odejít. Naštěstí nás paní Klasnová, nový ministr Šmerda i sám Bárta ujistili, že je to jen dočasně. Snad má ministr Šmerda také dostatečně vysoký příplatek z ABL, aby nemusel žebrat.

Správná privatizace státní správy má dvě základní etapy. V té první se sníží platy zaměstnanců státu a na nejbližší léta se zlikviduje jakákoliv perspektiva jejich zvyšování. To vede k pozitivnímu pročištění ministerstev, odejdou především lidé s vyšší kvalifikací, kteří mají šanci se uplatnit na trhu práce. Uvolní se tak mnohem více řídících a rozhodujících pozic. Ty, kteří z důležitých míst odmítnou odejít, pan ministr dodatečně vyhodí. Tisku je to beztak jedno, na čistky ve státní správě už si zvykl.

V druhé etapě se na uvolněná místa umístí noví lidé, jejichž loajalita již není vázána ke státu jako zaměstnavateli, ale k privátní osobě, která je do státní správy dosadila a také je platí. Takový nový zaměstnanec ministerstva je nejen spokojenější (má násobně vyšší plat než třeba poslanec či ministr), ale není ani zatěžován zbytečnými úvahami o možném střetu mezi zájmem státu (daňových poplatníků) a zájmem privátního sektoru. Do státní správy přece přichází v rámci jasně definovaného kontraktu, který se státem nemá již nic společného. Staré nevýkonné zaměstnance státu tak nahrazují noví lidé, plně motivovaní sloužit.

Nevylučují se ale ani motivační prémie, vyplacené privátním zaměstnavatelem, za získávání zvlášť zajímavých informací z příslušného ministerstva či pomoc při obstarávání veřejných zakázek. Stát peníze na prémie nemá, neboť pravice prosadila několikaleté snižování reálných platů zaměstnanců veřejného sektoru.

Klíčové nyní bude zabránit přijetí zákona o státní službě, který by rozvoj privatizace státní správy mohl vážným způsobem zkomplikovat. Zatím není ve vládním programu, ale co my víme, s čím přijde parlamentní opozice. Ale nebojte se, pokud by se náhodou něco takového chystalo, VV to v koalici zařídí. Od toho tam přece jsou.

P. S. Omlouvám se za poněkud nevážný tón tohoto blogu. Není to totiž vůbec k smíchu. Tohle je katastrofální realita Nečasova, Bártova a Kalouskova vládnutí.

Blogy