Drobil s Nečasem, poctiví hospodáři

16. prosince 2010

Jakkoli nesouhlasím s premiérem Nečasem v řadě věcí, tak se přiznám, že jsem si myslel, že je člověk, který to myslí vážně, když říká, že chce bojovat proti korupci v této zemi. A myslel jsem si, že mu také vadí, že Česká republika permanentně klesá na žebříčku zkorumpovaných zemí světa. Jakkoli jsem chápal, že to není jednoduché, tak jsem si myslel, že přes všechen nesouhlas s tím, jakou chce dělat politiku, aspoň v této věci mu mohu věřit.

Premiér dnes řekl ve Sněmovně, že jsme pokrytci. Řekl: Kdybychom si možná natočili útroby jakékoli politické strany, tak co bychom viděli?

Jestli tohle je argumentace, se kterou se máme v této zemi spokojit právě před projednáváním státního rozpočtu, tak mně přesně tohle připadá pokrytecké. Jsem přesvědčen, že pokud premiér řekne „Podívejte se, jaký svinčík máte doma a nevyčítejte nám, co se zrovna našlo u nás“, tak tohle je něco, kde já bych potom poradil panu premiérovi, aby raději svou práci vůbec dál nedělal. A všechny politické strany, které jsou ve vládní koalici, by měly zvážit, co tahle slova znamenají. K čemu je 57bodový program boje proti korupci, který prezentoval pan ministr John? K čemu to všechno je? Všechny řeči o whistleblowingu a o tom, že když se někdo ozve, tak ho budeme chránit? Tady máme příklady, že když se někdo ozve, tak se neděje nic. Pan náměstek Barták zůstává ve své funkci navzdory podezřením, se kterými je spojen. My jsme upozorňovali na pana ministra Jankovského, který svou firmu sice předal svému synovi, ale teď se z veřejných zdrojů dozvídáme, že vyhrála zakázku, která byla zřejmě o 20 mil. předražená.

Pan premiér říká: Podívejte se k sobě, jestli vám to vadí. Teď se dozvídáme o dalším ministrovi, který není leckdo. Je to místopředseda ODS, je to významná politická figura: pan ministr Drobil. Z nahrávek slyšíme, že říká věci: Přineste mi to…, zničte to… a odpřísáhněte mi, že neexistuje…, je varianta, že pak budete dělat náměstka...

To všechno jsou normální útroby politické strany? Kdo to je ten Ivan, který se má starat o mimorozpočtové zásobování ODS penězi? To snad máme právo, pane premiére, vědět, když ve Sněmovně hlasujeme o snížení příspěvku politickým stranám. Když se tady tedy všichni uskromňujeme a musíme hospodařit s méně prostředky, tak vy si chcete shánět peníze jiným způsobem! To je přece legitimní otázka po tom, co jsme slyšeli. Je pan ministr Drobil ten, který má na starosti zajišťování peněz pro financování? Ano, my, ČSSD, se jako strana uskromňujeme, víme, že musíme hospodařit s menšími penězi a vy si sháníte půl miliardu, protože jste zrovna vládní strana! Tohle je normální politická soutěž? S tím se máme spokojit? To tady máme mlčet?

Říkáte: Soustřeďme se na státní rozpočet. Nerušte nám naše kruhy. Já jsem ráno procházel do Sněmovny mezi křičícími hasiči. Myslím si, že to jsou lidé, kteří si své peníze zaslouží. Vy na nich škudlíte a teď nám budete předkládat rozpočet, ve kterém chcete ušetřit 30, 40 mld., na státních zaměstnancích tuším 11,5 mld. Takhle chcete šetřit veřejné peníze a zároveň nám říkáte: Tady toho si nevšímejte, nějakých pár miliard předražených sem nebo tam.

Přece analýzy říkají, že v této zemi na veřejných zakázkách uniká nějakých 40 mld. korun. Kdybyste v tomhle dokázali udělat pořádek, tak máte peníze na úspory, o kterých říkáte, že jsou nutné.

Místo toho, abyste tedy věc korupce vzali vážně, tak to, pane premiére, bagatelizujete a říkáte, ať vás nerušíme od práce a schvalování státního rozpočtu. Dokonce pan ministr Kalousek řekl, že to nesouvisí. To jsou opravdu asi jiné peníze. Ty peníze, které se tady kradou, jsou jiné než peníze, ze kterých se pak berou peníze státním zaměstnancům.

Jak můžete mít tolik drzosti? Jak můžete mít vůbec tolik pokrytectví, že nám řeknete, že tady máme mlčet! Jestli to je tak, jak říkáte, každý si vezmeme svou špínu a nekritizujme se navzájem, tak se rovnou rozejděme. To nás přece lidé zákonitě v této zemi musí roznést, jestli takhle budeme mluvit a takhle se budeme chovat. A vy tady klidně řeknete: Nechte to plavat. Styděl bych se, kdybych řekl, že mi tohle nevadí. Výroky pana ministra Drobila ho naprosto diskvalifikují jako vysokého úředníka státu. A vy, jestli myslíte svou funkci premiéra vážně, tak ho musíte okamžitě odvolat. Jestli to neuděláte, tak odstupte sám.

Blogy