Další lekce z populismu

11. dubna 2019

Výraz „populismus“ je užíván stále častěji, stal se z něho běžný nástroj politického znevěrohodnění protivníků. Každý, kdo jen naznačí, že politici by mohli dělat třeba také něco pro lidi, musí této nadávce vzápětí čelit.

Nyní se to tedy přihodilo pirátům. O svém populismu se dozvěděli zároveň od Andreje Babiše, Petra Fialy, Petra Gazdíka i čerstvého šéfa lidovců Marka Výborného. Jiří Pospíšil z TOP 09 byl mírnější, vynadal pirátům jen do černých pasažérů.
Ke znakům populismu tak můžeme přidat další nebezpečný rys.
Populistou je každý, kdo se domnívá, že věčně chybějící peníze by se měly vydávat raději na zkvalitňování vzdělání a lékařské péče, na kulturu a na přilepšení lidem, kteří až do odchodu do důchodu pracovali pro společnost.
My totiž bezpečně víme, že peníze je třeba lít přednostně do děl, tanků, nášlapných min a letadel, jak si žádají naši spojenci. Bez rostoucích výdajů na zbrojení by Evropa nebyla tím správným symbolem míru a porozumění.
Zároveň jsme schopni nyní lépe pochopit, jak funguje politika zaručeně nepopulistická. Takovou moudrou a vyzrálou politiku poznáme naprosto bezpečně.
Třeba v oblasti zemědělství spočívá v tom, že zemi napřed zbavíme potravinové soběstačnosti a poté ji učiníme závislou na dovozu cizích potravin, často v horší kvalitě, než je běžná jinde. Brambory z dovozu jsou pak stejně laciné jako banány.
Ani v oblasti bankovnictví, kde platíme cizím bankám jedny z nejvyšších poplatků z celé Evropy, nenajdeme zaručeně po populismu ani stopy. Za populistický nelze považovat ani systém zdravotnictví, kde neprivilegovaní čekají na operace, které jim uleví, třeba i celé roky.
No a v oblasti armády je recept na potření jakéhokoli populismu obzvláště jednoduchý. Úplně postačí zlikvidovat napřed vlastní vojenský průmysl a poté se zavázat k výraznému navyšování výdajů na zbrojení. Cizí zbrojařské korporace dojme naše zásadovost a politická vyzrálost až k slzám.
Náš závazek je nutno stanovit pevným procentem HDP. Otevřeně tím přiznáváme, že nenakupujeme zbraně podle vážnosti vojenských hrozeb, nýbrž odevzdáváme našim údajným ochráncům daň z výkonnosti ekonomiky.
Předsedové ANO, ODS, STAN, KDU-ČSL i TOP 09 postupují přesně podle tohoto návodu a jistě by bylo přínosem, pokud by o vymýcení populismu v Čechách a na Moravě vydali společně sborník.

Zdroj: Právo, 11.4.2019

Blogy