ČSSD podporuje investice, ne rozdávání

20. prosince 2018

Vánoce jsou svátky klidu a míru, ale jako každý rok tomu atmosféra v Poslanecké sněmovně neodpovídá. Schvalování zákona o státním rozpočtu je příliš důležité pro vládu a příliš lákavé pro opozici, než aby prošel bez vyhrocené debaty. Opozice má výhodu, že není odpovědná za vládnutí a nejde daleko pro silná slova. Podle Miroslava Kalouska je zákon schůdný pouze v případě, když nastane příští rok konec světa, jiní opoziční politici kabinet viní z uplácení voličů a rozhazování. Paměť je ošidná, ale věřím, že na rozdíl od opozičních politiků si voliči dobře pamatují dobu, kdy byl ministrem financí pan Kalousek. Tehdy to v této zemi vypadalo na konec světa: obrovský deficit a pravidla hry pouze pro bohaté, vy ostatní si poraďte sami.

Pravice nám vyčítá čtyřicetimiliardový deficit v době hospodářského růstu a obviňuje nás z plýtvání.
Posuďte sami: příjmy rozpočtu se zvýšily o 150 miliard korun, výdaje o 140 miliard, především v následujících oblastech: penze o 900 korun, senioři nad 85 let dostanou víc ještě o tisícovku. Celkem 38,1 miliardy navíc. Pak například 23,3 miliardy na platy, 21,7 miliardy na kapitálové výdaje a 11,7 miliardy pro Státní fond dopravní infrastruktury.
Prý rozhazujeme státní peníze na platy a důchody a kupujeme si tím hlasy voličů.
Ale já říkám: Přidáváme málo! Učitelé, zdravotníci, policisté nebo hasiči, penzisté, rodiče malých dětí, ti všichni by si zasloužili mnohem, mnohem víc. Jenže my už pátý rok napravujeme škody po vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase. To není práce na týdny, ale na roky.
Chápu opozici, že bojuje proti vládě, ale nemusela by být pokrytecká. Když se podívám na pozměňovací návrhy, co tam najdu? Návrhy, jak ještě víc přidat na platy nebo silnice. Ovšem bez toho B: kde na to vzít. Vláda se snaží být zodpovědná a deficit zbytečně nezvyšovat.
Nerozhazujeme! Více peněz pro učitele je investice do našich dětí, do naší budoucnosti, stejně jako vyšší rodičovské příspěvky. Lepší platy policistů jsou investice do bezpečnosti. A kromě zajištění důstojných příjmů musíme rozhýbat investice, ani to nejde snadno a bez chyb.
Postupně republiku vyvádíme z chaosu, v němž se investiční projekty nacházely, takže se vlastně dlouhé roky nedělalo nic. Kromě velkých slov. Vláda připravila Národní investiční plán, seznam 17 tisíc projektů za 3,5 bilionu korun. Plán, jenž by skutečně rozhýbal českou ekonomiku a posunul Česko mezi ty nejvyspělejší země. Je to ambiciózní a nákladná vize, která ovlivní uvažování o rozpočtech na další roky.
Ovšem kde na to vzít? Ekonomický růst nebude trvat věčně, jako bohatnoucí země budeme mít méně a méně z evropských fondů, šetření v jednotlivých resortech má také limity.
Podle mého názoru musíme otevřít téma sektorové daně a zdanit největší firmy například v oblasti bankovnictví nebo digitální ekonomiky a nalézt způsob, jak zabránit odlivu kapitálu. Tady bych čekal, že se v Parlamentu střetneme v ostré debatě a budeme hledat řešení. To by byla odpovědná politika, ne výkřiky o konci světa.

Zdroj: Právo, 20. prosince 2018

Blogy