Co má soc. dem. nabídnout?

25. května 2018

Kdo sleduje politiku, ví, že naše nejstarší politická strana je opět postavena před jedno dilema, které může určit její životnost na politické mapě: jít, nebo nejít do vlády s ANO?

Každý názorový tábor zdůrazňuje ve své argumentaci něco jiného. Provládní tábor se bojí zániku v opozici, protivládní naopak zániku ve vládě. Je to dilema, které je do jisté míry falešné nebo doposud minimálně povrchně popsané z obou stran.

Hlubší – nevyřčený – názorový střet je totiž o tom, jestli má ČSSD co programově nabídnout, jestli má vlastní agendu, kterou je schopná lidem představit. Pokud takovou agendu sociální demokracie nemá, budou mít pravdu oba názorové proudy – strana vyšumí jak v opozici, tak v koalici. A té agendy, které se může soc. dem. naplno chopit, ani dnes není málo. Jen se musí chtít.

Ceny bydlení rostou o 13 procent. Exekucí napočítáme dohromady 4,5 miliónu. Jednotlivé generace se navíc čím dál víc odcizují. Zhruba 9 procent hodnoty naší práce jde do rukou zahraničních investorů. Do Karlových Varů se nedostanete pohodlně ani vlakem, ani po dálnici autem a lidé z Karlových Varů nemají snadnou cestu ani do sousedního Německa.

Školy v Ústeckém a Moravskoslezském kraji dávají podle výzkumů horší životní vyhlídky dětem, ačkoli jsou podobně talentované jako ty z Prahy. Z pohledu zahraniční politiky se bezdůvodně bombarduje Sýrie, dochází k eskalaci vztahů s Íránem a Trumpův viceprezident Mike Pence se stále netají tím, že by se ve střední Evropě opět mohl objevit „brdský" radar. Jak by na to měla soc. dem. odpovídat? Sociální a obecní bydlení pro nižší a střední třídu bez jakýchkoli nebezpečných přívlastků. Přístupnější oddlužení, zvýšení nezabavitelné částky důchodů, bezplatná právní pomoc a regulace reklamy na nebankovní půjčky.

Zřizování mezigeneračních center a rozšiřování nabídky sociálních služeb. Tlak na silnější korunu a progresivní majetkové daně. Výstavba rychlostních komunikací, které propojí regiony i se sousedy přes hranice. Systém finanční motivace pro kvalitní učitele, aby učili i mimo centra právě tam, kde to je nejvíce potřeba. Jasné odmítnutí násilí, které plodí jen další násilí, a jasné ne radaru a čemukoli, co nás může vtáhnout do války.

Koaliční smlouva bohužel tyto body moc nereflektuje, a pokud ano, tak velmi mlhavě. Většina agendy (logicky) patří vítězi voleb, který se některých výše zmíněných témat štítí a nastavuje limity. To samo o sobě nedává ČSSD moc manévrovacího prostoru, aby svou agendu nastavovala, a tím se co nejvíce mezi voliči resuscitovala. A náplastí bohužel nebude jinak úctyhodný záměr znovu proplácet první tři dny nemoci či zavedení zálohovaného výživného, což naše země také potřebuje jako sůl.

Demokratická levice se musí znovu naučit určovat debatu. A nemůže to být debata o nočních vlcích, ale o tom, co opravdu definuje kvalitu lidského života.

Zdroj: deník Právo, 25. května 2018

Blogy