Církevní restituce morální kredit této vládě nevrátí

16. července 2012

Miliarda sem, miliarda tam. Desítky miliard sem, desítky miliard tam. O co jde? Jsme přece dobří hospodáři. Jen málokomu by se nezatočila hlava z toho, co nám minulý týden předvedla Vláda České republiky.

Nejdříve obhajobu ztracených stovek miliónů, a možná i miliard korun, v kauze problematických armádních letounů CASA. Pak propocené a poslanci jen velmi těsné schválení více než dvacet let neřešených církevních restitucí. Náhlý návrat k morálním hodnotám? Leda na oko. Já si troufám tvrdit, že vyrovnání s církvemi, v této době a podobě, morální kredit vládě premiéra Petra Nečase nevrátí. Ztratila ho už dávno a nenávratně.

Hlava každého občana této země se nutně musí zatočit při výčtu (ne)řešených kauz v rezortu armády. Dodávky potravin, pistole, padáky, obrněnci Pandur, nyní letadla CASA a kdoví co ještě.

Do toho všeho odpovědný „škrtič“ státního rozpočtu Miroslav Kalousek. „Utáhněte si opasky, byli jste příliš rozmařilí. Moc jste utráceli, takže nyní přišel čas, abyste začali splácet,“ vzkazuje občanům, když vláda škrtá prostředky na důchody, sociální služby, zdravotnictví, mzdy záchranářů, hasičů a policistů. Policie se navíc stává ve výrocích členů vlády nepřítelem, stejně jako státní zastupitelství a justice. Tady něco zapáchá.

Zpět ale k církevním restitucím. Považuji za nutné zpřesnit rozsah majetku i obsah pravidel, podle nichž budou případně restituce vedeny. V řadě případů totiž může dojít k novým křivdám. Jižní Čechy jsou plné lesů, polí, luk a dalších nemovitostí, kterých se restituce mohou dotknout. Další nejistota pro obyvatele regionu. Jako bych jich už nebylo dost. Ať vláda jasně řekne, co budou církevní restituce znamenat pro obyvatele každého z krajů. To se ale nestane. Proto doufám, že rozhodnutí o restitucích vrátí senátoři zpět do Sněmovny.

Souhlasím s tím, že co bylo ukradeno, by mělo být vráceno. Možná by bylo na čase, aby se vláda začala zabývat restitucemi státního majetku, který byl ukraden po roce 1989. Doufám, že církev už odpustky neprodává a věřím, že voliči neodpouštějí.

Pokud se chce vláda premiéra Petra Nečase nadále prezentovat jako vláda rozpočtové, potažmo morální a protikorupční odpovědnosti, měla by dostát svým závazkům a odstoupit. Tím by se mohla alespoň částečně „vykoupit“ v očích veřejnosti.

Blogy