Česká televize dezinformuje občany

13. prosince 2010

Ve svých zpravodajských pořadech se ČT1 v sobotu 11. 12. 2010 věnovala problematice nájemního bydlení zejména v souvislosti s ukončením zákonné regulace nájmů v části republiky, které nastane od 1. 1. příštího roku. Pořad byl vcelku vyvážený, slovo dostali zástupci nájemců i pronajímatelů a vše by bylo v pořádku, pokud by se redaktorka L. Tvarůžková v závěru nepustila do hodnocení legislativních úprav nového občanského zákoníku.

Veřejnost, už tak vyděšená požadavky některých pronajímatelů a nejistotou, která v nájemním bydlení po 1. lednu 2011 nastane, se dozvěděla, že „nepřehlednou situaci by mohla zklidnit novela občanského zákoníku“, která se nyní v Poslanecké sněmovně projednává, ale je teprve v prvním čtení, takže se jí hned tak nedočkáme. Lze očekávat, že po této zprávě mohou někteří občané vytýkat poslancům, že zdržují projednání zákona, který by jejich neutěšenou situaci mohl alespoň „zklidnit“. Nic takového ovšem není pravda a bylo by vhodné, aby se redaktorka České televize lépe seznámila s problematikou, o které chce hovořit.

Člověk nemusí „fandit“ nájemcům ani pronajímatelům, aby už na první pohled uznal, že novela občanského zákoníku, která umožňuje pronajímatelům vstupovat do bytu nájemce v době jeho nepřítomnosti, dává mu právo rozhodovat o tom, s kým nájemce povede rodinný život, ukládá nájemci povinnost hlásit pronajímateli osoby, které se kdykoliv nacházejí v bytě a dokonce ruší povinnost pronajímatele nájemci výpověď z nájmů doručit (prý stačí umístit jí kamkoliv, kde si jí nájemce může přečíst, když bude chtít), poměry v nájemním bydlení rozhodně nezklidní. Právě naopak. Česká televize by se neměla podílet na takovém dezinformováni už tak zneklidněné veřejnosti.

Blogy