Apolitický brouk

13. května 2019

Výletníci, kteří letos zavítají na Vysočinu, do podhůří Jeseníků anebo do Beskyd, budou patrně šokováni při pohledu na to, jak se jejich oblíbená místa mění.

Velkoplošná těžba lesa v důsledku kůrovcové kalamity proměňuje kopce a hory k nepoznání. Kalamita je teprve na počátku, její následky budou trvat generace. Celé toto drama vytváří pikantní tečku za procesem církevních restitucí. Nemalá část z nich se týkala právě navrácení lesů církvím. Jednání se táhla po několik dekád. V době, kdy vleklé spory politiků a právníků začínaly, vypadaly lesy na prvý pohled ještě docela zdravě.
Restituční drama zasáhlo celou politickou scénu. Zvlášť těžké následky mělo pro sociální demokracii, a to poté, co spustilo lavinu výčitek, že nesplnila své předvolební sliby. Když byl zákon o církevních restitucích 8. listopadu 2012 Poslaneckou sněmovnou schválen, byl kůrovec již v docela solidní kondici a patrně zvažoval budoucí směry ofenzivy do zatím ještě zdravých částí lesů.
Nyní jsme tedy svědky dalšího kola těžkých politických bojů. Tentokrát ve věci zdanění církevních restitucí. Po dlouhých sporech v parlamentu nyní poputuje zákon k Ústavnímu soudu.
Kůrovec, který byl o poznání rychlejší než naši zákonodárci, už doputoval. Zakousl se hluboce do lesních porostů a v evidentním rozporu se zákonem nečiní žádného rozdílu mezi lesy obyčejnými a těmi zvláště chráněnými. Pokud by měl brouk na stromě televizi, asi by při projednávání církevních restitucí pukl smíchy.

Kůrovec je ovšem brouk zcela apolitický. Nedopouští se žádné diskriminace, lesy církevní likviduje se stejným apetitem jako ty, které zůstaly státu či jsou v rukou soukromníků. Je politicky korektní, takže ho ani nenapadne trápit se otázkou, zda šlo v případě církevních restitucí o historickou spravedlnost, o zajištění lepší správy země, anebo o dělení kořisti.
Kůrovec dokáže být i bez vlastního politického programu velice aktivní. Nic neslibuje, prostě jedná. Je až neuvěřitelně čilý a agilní. V nápadném protikladu k těm, kdo měli v popisu práce naše lesy chránit a kdo si dnes hrají na mrtvého brouka.

Autor: Jan Keller (Autor je sociolog, europoslanec za ČSSD)
Zdroj: Právo 13. 5. 2019

Blogy