Amnestoval VK i sebe sama?

10. ledna 2013

Nechci se vést na vlně nespokojenosti s amnestií hlavy státu, byť s jejím rozsahem bytostně nesouhlasím. Musím však reagovat na poslední článek Františka Matějky, který zveřejnil jedno z rozhodnutí soudu ve Štrasburku.

Budiž řečeno, že odpouštět je správné a možnost amnestie by měla být zachována. Zvolme však prezidenta, který ji bude umět používat a ne zneužívat. 

Václav Klaus svou amnestií morálně selhal

Nikoliv tím, že měl vůli prominout tresty a pustit z vězení odsouzené, ale výběrem skutkových podstat, kterých se rozhodnutí týká a absencí omezení. Tím mám na mysli vyloučení recidivistů z účasti na amnestii. 

A podpisem abolice v článku dvě, kde zastavil trestní stíhání dosud nerozhodnutých kauz. Byť souhlasím, že dlouhá doba řízení je v mnoha případech neúměrná. 

Co vše řešil soud ve Štrasburku

František Matějka v posledním článku zveřejňuje rozhodnutí Evropskéhou soudu v jedné trestní věci, týkající se českého trestního soudu a konkrétního obžalovaného. 

V tomto štrasburském rozhodnutí nenajdete ani slovo o zastavení trestního stíhání a vyvinění. Český soud mohl pokračovat a ve finále stěžovatele uznat vinným nebo zprostit. Stát byl potrestán za průtahy, právo nebylo zprzněno. Poškození se mohli domoci svého práva na náhradu škody. Je to rozsudek ve věci stížnosti na průtahy a INDIVIDIUÁLNÍ AKT. Abolice českého prezidenta  však plošně z podezřelých udělala bezúhonné občany s nárokem na náhradu soudních výdajů. Samozřejmě, že dlouhé řízení je trestuhodné a svědčí o neschopnosti justice, ale nelze za ni potrestat plošně poškozené. Kdyby stát chtěl vyvodit konkrétní odpovědnost za rozhodnutí soudu ve Štrasburku, mohl položku náhrady za újmy obžalovaného (stěžovatele) dát k úhradě konkrétnímu soudci či soudcům. To by byla prevence!

Co pan Matějka zapomněl, nebo nechtěl zveřejnit je fakt, že stěžovatel žádal o bezmála 640tis. EUR ale soud mu přiznal pouze 5tis. EUR. Stěžovatel žádal za výlohy 96tis. EUR ale soud mu přiznal pouze 4tis. EUR. Celkem tedy na státu požadoval 730tis. EUR a soud mu přiznal pouze 9tis. EUR. To jen pro dokreslení celé kauzy.

Jsou jistě kauzy složité, které rozsoudit na rok či dva není jednoduché. Žijime v zemi, kde nechodit k soudu je normální, pohrdání soudem se tady nestíhá a nebývá ani důvodem k vazbě obviněného. Jinak by exministr Barták mohl být těžko viděn na tenisovém turnaji, když pár dní před tím, pro těžkou chorobu, nemohl přijít na jednání o své trestní kauze. Drzost obžalovaných přesáhla hranice morálky. A český prezident to vyhodnotil po klausovsku. Když se vám povedlo se vyhýbat řízení 8 let, jste nevinní. Všichni. Jsem rád, že to není a nebyl můj prezident.

Na závěr zamyšlení. Odpovědnost za stav justice a enormně dlouhé procesy má samozřejmě i Václav Klaus a jím jmenovaní ministři spravedlnosti. Připomeňme Pospíšila, emirátového Němce, sexy Kovářovou a další superhvězdy, některé z plzeňských práv. 

Na úpadek morálky, kterou spoluzavinil, amnestii vyhlásit nelze.

Blogy