J. Maláčová: Zrušme konečně politické krytí bank

2. května 2019

Z debaty o bankovní dani by jeden mohl nabýt dojmu, že v dnešní společnosti potřebují pomoct hlavně bankéři. Jako by u nás banky dřely bídu s nouzí a sotva si vydělaly na živobytí. Místo bankovní daně by snad raději důchodci a rodiče měli uspořádat bankovní sbírku. Vždyť jim teď ta oranžová Venezuela pořád přidává, tak by mohli projevit trochu solidarity.

Jaká je ale skutečnost, když přestaneme poslouchat pravicovou opozici a takzvané ekonomy, pod jejichž komentáři by klidně mohly být podepsány bankovní domy? Ministryně financí se mnou jistě bude souhlasit, že nejlepší argumenty jsou čísla. A já vidím na jedné straně dvě čísla – 13 300 a 8000. To první je průměrný důchod, druhé průměrná rodičovská. A pak je tu ještě třetí číslo – 82 miliard korun. Čistý zisk bank a spořitelen u nás za loňský rok. Ptám se: Vážně má stát umožňovat obrovské zisky bankám a zároveň nechat statisíce důchodců a rodin s dětmi žít na hranici chudoby?
Umějí si ti politici nebo ekonomové představit, jaké to je vyžít za 13 300 korun měsíčně? A to je prosím průměrný důchod, téměř milion důchodců má ještě méně. A to i přesto, že jsme seniorům v minulých letech rekordně přidávali. ČSSD prosadila, aby se od ledna 2020 zvyšovaly důchody průměrně o 900 korun měsíčně, ne o zhruba 700 korun dle zákona. Rodičovský příspěvek se díky nám od ledna zvýší o 80 tisíc korun. Nadále děláme maximum, aby se to týkalo co nejširšího okruhu rodičů. O obě tyto věci, kterými chceme pomoct skutečně potřebným, jsme ve vládě těžce bojovali. A já částečně ministryni financí chápu. Ona musí řešit státní rozpočet.
Co ale nechápu, je bránění vyššímu zdanění bank. Konkrétně zdanění aktiv dle velikosti, jak ČSSD navrhuje. Místo toho se ozývají výzvy k úsporám a nesystémovým škrtům. To už jsme tu ale zažili. Tupé škrty Nečasovy vlády a Kalouskovo utahování opasků, které u nás akorát prohloubily ekonomickou krizi. A i tehdy se utahovaly opasky hlavně občanům. Třeba právě banky u nás i v době krize nerušeně vydělávaly.
My dnes ale hlavně v žádné krizi nejsme a nemíříme k ní. Ano, může přijít, protože nepředvídatelných vnějších faktorů je mnoho. Ale v tuto chvíli se děje jediné, naše ekonomika už neroste tak jako v posledních letech. To ale neznamená, že neroste vůbec. Jen zpomaluje. Tvrzení, že krize je za dveřmi, jsou nezodpovědná. Naopak otevírají dveře recesi, která by bývala ani nemusela přijít.
Opusťme výhrůžky krizí a škrty a pojďme seriózně řešit příjmy státního rozpočtu. Jsem ráda, že hnutí ANO přistoupilo na náš návrh na zavedení digitální daně. Premiér Babiš navíc v neděli změnil svůj zásadně odmítavý postoj a o bankovní dani s námi bude jednat. Je to dílčí úspěch, vždyť dle našich výpočtů je možné vybrat zdaněním aktiv bank dalších 14 miliard ročně.
Strašení, že to zaplatí klienti třeba na poplatcích, je chiméra. Máme tu konkurenční trh, díky kterému si banky nic takového nebudou moct dovolit. Když jedna banka zdraží, zákazníci přejdou ke konkurenci. A návrh ministerstva financí samozřejmě musí být dobře připravený.
Nevím, kdy jindy zbořit tabu, že na banky se nesahá a mají nad sebou ochrannou ruku politiků? Kdy jindy, když ne v době, kdy se ekonomice daří, ale státní rozpočet není schopen pokrýt zvyšování důchodů nebo rodičovské pro ty, kteří jen těžko přežívají z měsíce na měsíc? Pokud má stát plnit svoji základní roli a starat se o občany, musí přestat hýčkat bankéře, zrušit jejich politické krytí a začít se opravdu starat o seniory, rodiny s dětmi a všechny, kteří jeho pomoc potřebují.
 

Autor: Jana Maláčová (Autorka je ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD)
Zdroj: Právo 02.05.2019

Blogy