Usnesení ÚVV ČSSD: ČSSD odmítá pokračování neúspěšné pravicové politiky a požaduje nové volby do Poslanecké sněmovny

1. července 2013

ČSSD požaduje, aby o příští vládě rozhodli co nejdříve sami občané v nových parlamentních volbách. Jen z nových voleb může vzejít stabilní důvěryhodná vláda s nezpochybnitelným mandátem, která konečně začne řešit nejpalčivější problémy země a navrátí lidem ztracenou důvěru v politiku a demokraticky zvolené představitele.

Česká republika potřebuje silnou vládu neoslabenou skandály, která nebude vládou překlenovací či úřednickou až do řádných voleb, ale bude naopak vládou přijímající potřebná řešení: především nastartuje růst a podpoří vznik nových pracovních míst.

Bilance pravicových vlád po roce 2006 je v naší zemi krajně neúspěšná. Pravice zdvojnásobila zadlužení země, provedla řadu chaotických reforem, které zhoršily fungování státu, její politika dostala Českou republiku do nejdelší recese v historii a vytvořila rekordní nezaměstnanost. Pravicové vlády prokázaly během sedmi let svého vládnutí naprostou bezohlednost k občanům, zákonům tohoto státu a svou chybnou, asociální a nepromyšlenou politikou vážně poškodily zemi.

Každá vláda na půdorysu stávající Poslanecké sněmovny, například pouze s Němcovou místo Nečase, by jen dál stupňovala stávající hlubokou krizi vládnutí v České republice. Nová vláda ODS a TOP 09 by se navíc nutně musela opírat i o stranu Lidem, kterou nikdo nevolil a která vznikla jako „béčko“ ODS rozpadem Věcí veřejných. Tím by postrádala potřebnou legitimitu. ČSSD vznik takové ani jiné vlády bez nových demokratických voleb v žádném případě nepodpoří.

Nepovažujeme za možné, aby se na vládě nadále podílela ODS, jejíž zástupci jsou prošetřováni kvůli podezření z mafiánských a kmotrovských praktik. Miroslava Němcová, kterou vedení ODS nominovalo do funkce premiérky, je jako dlouholetá představitelka ODS spoluodpovědná za chybné reformy a nespravedlivou politiku pravicové koalice v minulých letech. V Parlamentu vždy disciplinovaně hlasovala pro všechny kontroverzní návrhy a plány jak Topolánkovy, tak Nečasovy vlády, včetně zvyšování DPH, sKaret, omezení valorizace penzí a církevních restitucí. Její nominace proto nepředstavuje žádnou naději na pozitivní změnu v politice vlády. Je jen snahou zakrýt jakýmsi „fíkovým listem“ současný rozklad a vládní selhání ODS. 

ČSSD v souladu s míněním velké části občanů navrhuje jako demokratické a odpovědné řešení současné situace rozpuštění Poslanecké sněmovny na základě usnesení alespoň 120 poslanců a rychlé volby. V tomto směru povede nadále jednání s parlamentními stranami i prezidentem republiky.

 

Blogy